Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon oferuje USA nowy radar pozahoryzontalny

Wizualizacja nowego radaru pozahoryzontalnego proponowanego przez firmę Raytheon. Fot. Raytheon

Bazując na doświadczeniach ostatnich lat, firma Raytheon postanowiła zaoferować Stanom Zjednoczonym nowoczesny radar pozahoryzontalny. Ma on być odpowiedzią na stale rosnące zagrożenia wynikające z coraz powszechniejszego stosowania nisko lecących pocisków samosterujących (cruise). Nowy system radiolokacyjny ma w sposób szybki wykryć, śledzić i sklasyfikować pociski typu cruise.

Możliwość wykrywania ma być zapewniona w dzień i w nocy i w każdych warunkach atmosferycznych, włącznie z czasem występowania zorzy polarnej. Radary pozahoryzontalne operują na wysokich częstotliwościach 5-35 MHz i opierają się o mocne nadajniki emitujące fale za pomocą dużych anten.

Systemy tego typu są w stanie wykrywać obiekty oddalone o setki i tysiące kilometrów, a więc poza horyzontem, czyli daleko dalej niż czynią to radary klasyczne. Dzieje się tak dzięki odbijaniu się sygnałów nadawanych przez daną stację od jonosfery. Sygnały następnie trafiają w cel, który odbija je z powrotem do jonosfery, a stamtąd trafiają już one do anten odbiorczych.

Nowy radar pozahoryzontalny ma bazować na systemie ROTHR (Relocatable Over-The-Horizon Radar) wykorzystywanym przez US Navy do monitorowania granic morskich Stanów Zjednoczonych. Kluczowym aspektem podczas projektowania radaru tego typu jest znajomość warunków klimatycznych wokół Stanów Zjednoczonych i ich potencjalnego wpływu na funkcjonowanie radaru.

Radary pozahoryzontalne nie są czymś nowym. Do momentu wybuchu wojny na Ukrainie można było odwiedzić postsowiecką stację tego typu w okolicach Czarnobyla. Druga, zwana również okiem Moskwy zapewniała ZSRR system wczesnego ostrzegania przed odpaleniem rakietowych pocisków balistycznych przez Stany Zjednoczone. Po upadku ZSRR stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną podczas wycieczek w rejon elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc