Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Rafael dostarczy uzbrojenie warte 200 mln USD

Korygowana bomba lotnicza SPICE. Fot. Rafael ADS.

23 grudnia izraelska firma Rafael Advanced Defense Systems zawarła kontrakt o wartości 200 mln USD. W ramach tej umowy dostarczone mają zostać korygowane bomby lotnicze SPICE, naprowadzane za pomocą sygnału GPS, a także pociski przeciwpancerne rodziny Spike i systemy łączności BNET. Odbiorcą jest nieujawnione państwo azjatyckie.SPICE to rodzina zestawów do konwersji klasycznych bomb lotniczych o wagomiarze 500 (Mk 82), 1000 (Mk 83) i 2000 funtów (Mk 84). Podstawą systemu korekcji jest odbiornik GPS, ale w procesie naprowadzania na cel wykorzystywana jest również głowica optoelektroniczna, a system kierowania jest wpierany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Przed rozpoczęciem misji do komputera systemu można wprowadzić dane nawet 100 celów, z których tuż przed zrzutem wskazywany jest właściwy. Stosunkowo duża powierzchnia powierzchni nośnych pozwala na uzyskanie zasięgu nawet do 100 km (zależnie od zastosowanej bazowo bomby i wysokości oraz prędkości lotu podczas zrzutu).

Spike to dobrze znane na świecie, także w Polsce przeciwpancerne pociski kierowane. Rodzina obejmuje obecnie warianty: SR, MR, LR, LR2, ER, ER2 i NLOS, różniące się masą, rozmiarami, zasięgiem i możliwościami głowicy bojowej. Rodzina Spike jest stale rozwijana, czego dowodem są najnowsze wersje LR2 i ER2. Koncern nie poinformował, które pociski (zapewne wraz z wyrzutniami) z rodziny Spike mają być dostarczone w ramach omawianego kontraktu.


System BNET jest z kolei rodziną zaawansowanych radiotelefonów szerokopasmowych IP MANET (Mobile Ad-hoc NETwork), zaprojektowanych z myślą o wykorzystaniu na niższych szczeblach dowodzenia. Zaletami systemu są niskie opóźnienia, duża przepustowość łącz i dobra jakość przekazywanego obrazu, także ruchomego.

Według niektórych komentarzy w izraelskich mediach, nieujawnionym klientem są Indie. Wspomniane uzbrojenie miałoby zostać zakupione w wyniku potrzeby doraźnego zwiększenia potencjału sił zbrojnych w związku ze zbrojnymi incydentami, do jakich regularnie dochodzi na granicach z ChRL i Pakistanem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Rafael dostarczy uzbrojenie warte 200 mln USD”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc