Zaloguj

Spike SR testowany przez żołnierzy estońskich

Estońscy żołnierze przetestowali pociski Spike SR. Fot. Rafael

23 listopada izraelski koncern Rafael poinformował, że we wrześniu bieżącego roku na jednym z estońskich poligonów odbyły się testy kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike SR obsługiwanych przez żołnierzy estońskich sił obronnych.

W ramach pokazu, który objął krótkie szkolenie teoretyczne z udziałem specjalistów firmy EuroSpike (będącej podmiotem Joint Venture Rafael Advanced Defense Systems, Diehl Defence oraz Rheinmetall Defence), estońscy żołnierze wykorzystali dwa pociski do trafienia celu oddalonego o około 1500 metrów od stanowiska ogniowego. Pokaz był obserwowany przez delegacje wojskowe kilkunastu państw Europy, które już eksploatują system przeciwpancerny Spike.

Estonia, we wrześniu 2019 roku, zakupiła partię pocisków Spike LR wraz z wyrzutniami, pakietem części zamiennych oraz urządzeniami szkolno-treningowymi. Obok tego systemu prowadzi analizy potrzeb dotyczące zakupu lżejszego uzbrojenia przeciwpancernego, które mogłoby trafić do pododdziałów piechoty – Spike SR ma masę 10 kg, zasięg do 2000 metrów, a prostota obsługi powoduje, że żołnierze mogą skutecznie wykorzystywać broń po krótkim instruktarzu. Dodatkowo, dzięki swoim niewielkim wymiarom (98 cm długości) może być łatwo transportowany w ciasnych przestrzeniach.

Estonia jest jednym z 35 państw, które już używają pocisków rodziny Rafael Spike (w tym 19 w kręgu Unii Europejskiej i NATO). Dotychczas Rafael oraz EuroSpike dostarczyły klientom na całym świecie ponad 33 tys. pocisków, spośród których ponad 5500 zostało zużytych w czasie ćwiczeń oraz działaniach bojowych.

Z całą pewnością system Spike SR będzie jednym z głównych faworytów w polskim programie Pustelnik, który zakłada zakup dla Wojska Polskiego lekkich zestawów przeciwpancernych o donośności nie mniejszej niż 1400 metrów. Mają one uzupełnić potencjał obecnie eksploatowanych zestawów Spike LR, które stanowią podstawowy oręż piechoty w walce z celami opancerzonymi. Program (cały czas) znajduje się na etapie fazy analityczno-koncepcyjnej.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Spike SR testowany przez żołnierzy estońskich”

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc