Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RAF przejął pierwszego Poseidona

29 października RAF odebrał formalnie pierwszy egzemplarz samolotu patrolowego bazowania lądowego Boeing P-8A Poseidon, który w brytyjskiej nomenklaturze otrzymał oznaczenie Poseidon MRA Mk.1. Łącznie Londyn zamówił dziewięć maszyn tego typu, które będą pierwszymi w Europie.

Maszyna została przebazowana z zakładów producenta do bazy lotnictwa morskiego Jacksonville na Florydzie, gdzie będzie służyć do szkolenia brytyjskiego personelu. W przyszłym roku rozpocznie się proces przebazowywania do Europy, bazą macierzystą Poseidonów należących do RAF będzie Lossiemouth, gdzie prowadzone są prace budowlane związane z rozbudową infrastruktury naziemnej.

Wielka Brytania jest jednym z dwóch państw Europy, które już zakupiły P-8A Poseidon dla własnych sił zbrojnych. W marcu 2017 roku Norwegia podpisała kontrakt na pięć egzemplarzy, które mają zostać dostarczone w latach 2022-23.

Obecnie Boeing wraz z administracją amerykańską prowadzi działania marketingowe związane ze sprzedażą kolejnych P-8A Poseidon do sojuszników z NATO. Ma to związek m.in. z międzynarodową inicjatywą związaną ze wspólnym zakupem samolotów tej klasy przez Francję, Niemcy, Grecję, Włochy, Hiszpanię, Turcję, Polskę oraz Kanadę.

(ŁP) Foto: RAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc