Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RADMOR zdaje testy interoperacyjności

Fot.: Grupa WB.

Opracowane przez spółkę RADMOR (część GRUPY WB) polskie radiostacje programowalne z zaimplementowanym waveformem o wysokiej przepływności ESSOR HDR przeszły pozytywnie próby interoperacyjności wojskowej łączności taktycznej. To bardzo ważny etap europejskiego programu kooperacyjnego, zarządzanego przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR.

Zakończone sukcesem testy przełamały paradygmat, w myśl którego radiostacje różnych producentów nie mogły komunikować się głosowo, ani wymieniać danych. Wykazały także, że rozwiązania waveformów opracowane w ramach programu ESSOR (European Secure SOftware defined Radio) pozwolą siłom zbrojnym różnych państw członkowskich na komunikację radiową w działaniach operacyjnych z wykorzystaniem własnych radiostacji.

Testy interoperacyjności przeprowadzono 24 marca 2022 roku w laboratoriach przedsiębiorstwa RADMOR w Gdyni. Wykorzystano w nich radiostacje czterech europejskich producentów sprzętu łączności: fińskiego Bittium Wireless, włoskiego Leonardo, polskiego RADMOR i francuskiego Thales Six Gts France.

Udane próby przeprowadzone w Gdyni były również okazją dla interesariuszy ESSOR do zapoznania się z wynikami programu. Przedstawiciele OCCAR, Komisji Europejskiej i europejskich państw finansujących prace spotkali się na specjalnej demonstracji interoperacyjności i funkcjonalności bazowego waveformu ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform), będącego zwieńczeniem kilkuletniego przedsięwzięcia.

Fot.: Grupa WB.

ESSOR to program kooperacyjny zarządzany przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR, na rzecz Finlandii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Polski. Celem jest rozwój europejskich zdolności radiostacji definiowanych programowo (SDR) i stworzenie wspólnej bazy przemysłowej takiego sprzętu. Głównym dążeniem jest zwiększenie interoperacyjności działania europejskich sił zbrojnych.

W 2021 roku program ESSOR otrzymał od Komisji Europejskiej bezpośrednią dotację w wysokości 34,6 mln euro na współfinansowanie działań w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (EDIDP).

W 2023 roku zostaną przeprowadzone dodatkowe testy interoperacyjności, w których do już obecnych radiostacji z Francji, Włoch, Finlandii i Polski dołączą urządzenia niemieckie z waveformem ESSOR HDR.

RADMOR to producent i dostawca nowoczesnych środków łączności radiowej. Prowadzi działalność na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa, wytwarza radiostacje wojskowe i dostarcza radiotelefony cywilne. Flagowymi produktami są specjalistyczne radiostacje wojskowe używane przez siły zbrojne Polski i innych państw. Spółka zaangażowana jest w europejskie programy badawcze, które wyznaczają nowe standardy radiokomunikacji wojskowej. RADMOR jest liderem krajowego projektu programowalnej radiostacji przewoźnej dla Wojska Polskiego, współtworzy także radiostację doręczną w programie Tytan.

GRUPA WB jest zatrudniającym 1200 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Źródło: Informacja prasowa Grupy WB.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc