Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Program Ajax odnotowuje kolejne opóźnienia

W programie Ajax bez zmian ‒ nie wiadomo, czy i kiedy uda się wprowadzić do służby kosztowne pojazdy zamówione przez British Army (na zdjęciu Ares, pojazd rozpoznawczy na bazie Ajaxa w wersji transportera opancerzonego). Fot. General Dynamics UK.

24 października Alec Shelbrooke, sekretarz stanu ds. zamówień obronnych w Ministerstwie Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, po raz kolejny podkreślił niemożność przyjęcia do służby gąsienicowych wozów rozpoznawczych rodziny Ajax.


Shelbrooke stwierdził, że British Army otrzymała dotychczas 26 pojazdów, przy czym pozostają one w pewnym sensie w stanie zawieszenia: są dostarczone, lecz nie odebrane. „Pozostanie tak, dopóki testy nie zostaną zakończone, a obecnie nie można powiedzieć, kiedy Ajax wejdzie do służby” ‒ powiedział. Zadeklarował też, że British Army nie przejmie wozów, dopóki bezpieczne używanie ich zgodnie z przeznaczeniem nie stanie się możliwe. Nie można nawet określić realistycznego harmonogramu dalszych prac związanych z przyjęciem Ajaxów do służby. Co prawda współpraca z producentem ‒ koncernem General Dynamics European Land Systems ‒ jest kontynuowana, ale brytyjski resort obrony nadaje równy priorytet rozwiązaniu problemów z hałasem i wibracjami wozu, jak i ochronie interesów brytyjskich podatników. Innymi słowy, niezbędne jest znalezienie takiego rozwiązania, które nie tylko pozwoli na wyposażenie brytyjskich żołnierzy w pojazdy o odpowiednich zdolnościach, lecz również w ramach zakładanego podczas zawierania umowy budżetu.

Przy okazji brytyjskie władze podały, że dotychczas odszkodowania wypłacone poszkodowanym w czasie testów Ajaxów żołnierzom osiągnęły wartość 12 320 GBP (do 16 sierpnia br.), a rekompensatę otrzymało dotąd pięć osób biorących udział w próbach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Program Ajax odnotowuje kolejne opóźnienia”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc