Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Postępy wdrażania systemu Patriot w Polsce

Fot. Andrzej Kiński

8 września korporacja Northrop Grumman poinformowała, że 37. dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Poiwetrznej z dowództwem w Sochaczewie osiągnął podstawową gotowość bojową.

Deklaracja osiągnięcia podstawowej gotowości bojowej została ogłoszona przez Ministerstwo Obrony Narodowej po serii ćwiczeń na terenie Polski. Jednym z kluczowych elementów procesu była weryfikacja potencjału systemu dowodzenia IBCS, który jest produkowany przez korporację Northrop Grumman – Polska jest pierwszym eksportowym użytkownikiem tego rozwiązania. Dostawy i testy SICO w Polsce zapoczątkowano w II połowie 2022 roku.

Jak wskazał generał brygady dr inż. Michał Marciniak, BOC to znaczący krok w procesie rozwoju zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej Polski. Z operacyjnego i technicznego punktu widzenia, po zakończeniu wszystkich sprawdzeń w ramach ćwiczeń wojskowych BOC, możemy potwierdzić, że wszystkie elementy pierwszej baterii zostały podłączone i zintegrowane ze sobą w jeden system. Pozwala nam to przenieść szkolenie naszych operatorów na wyższy poziom i wkrótce osiągnąć IOC.

Międzyrządowa umowa LOA dotycząca zakupu dwóch baterii systemu obrony przeciwlotniczej Patriot została podpisana przez Polskę w marcu 2018 roku. Z kolei 5 września bieżącego roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowy LOA w sprawie II fazy programu Wisła – obejmują one sprzęt dla sześciu kolejnych baterii. Co należy podkreślić, w jej ramach Polska stanie się pierwszym eksportowym użytkownikiem stacji radiolokacyjnych RTX GhostEye, które umożliwią obserwację w promieniu 360°.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc