Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Posłowie nie odpuszczają. Kolejna seria pytań o okręt podwodny ORP Bielik

Łukasz Pacholski

26 października na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie okrętów podwodnych eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną, a także planowanych do zakupu.

Autorami interpelacji są Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Artur Dziambor oraz Janusz Korwin-Mikke (wszyscy należący do koła poselskiego Konfederacja). Jest ona owocem odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej z 16 września bieżącego roku, w której wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że eksploatacja okrętów podwodnych typu Kobben prowadzona jest zgodnie z zasadami BHP.

Tym razem posłowie w swojej interpelacji pytają resort obrony o kolejne kwestie związane z eksploatacją powyższych okrętów (w linii pozostają dwa z nich) i obejmują następujące kwestie:

 1. Na podstawie jakich przetargów, od jakiej firmy, za jakie kwoty i w jakim okresie zostały zakupione części zamienne do okrętów Kobben?
 2. Czy okręty podwodne Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzenia? Jeśli tak, to kiedy było to ostatnio testowane i na jakiej głębokości?
 3. W jakich ćwiczeniach międzynarodowych ostatnio brał udział ORP Bielik?
 4. Jaka firma lub instytucja przeprowadza inspekcje techniczne na ORP Bielik i gdzie można znaleźć wyniki takiej inspekcji?
 5. Czy ORP Bielik jako okręt z napędem diesel-elektrycznym spełnia normy ochrony środowiska?
 6. Czy przeprowadzano badania dotyczące emisji spalin spowodowanej użyciem ORP Bielik?
 7. Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata i czy taki rejs byłby technicznie możliwy?
 8. Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak na przykład ORP Flaming oraz ORP Czajka.
 9. Do kiedy planowane jest wycofanie okrętu ORP Bielik z użycia?
 10. Na jakim etapie jest przetarg na zakup nowych okrętów podwodnych?
 11. Kiedy docelowo Polska ma otrzymać nowe okręty podwodne?
 12. Czy ministerstwo planuje wsparcie krajów rozwijających poprzez transfer technologii w dziedzinie używania sprzętu poradzieckiego oraz takiego mającego około 50 lat, czyli np. czołgów T-72, wozów BWP-1, wozów BRDM-2, wyrzutni BM-21 Grad czy zestawów 9K33 Osa?

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Posłowie nie odpuszczają. Kolejna seria pytań o okręt podwodny ORP Bielik”

 1. Bezproduktywna bezsensowna paplanina, na dziś okręty bez pocisków klasy Tomahawk są niepotrzebne, a z pociskami manewrującymi to jest właśnie pytanie czy na okrętach podwodnych czy nawodnych czy może pociski manewrujące i rakiety balistyczne odpalane z lądu co jest dla nas najlepsze najefektywniejsze?

 2. Lepsze z wody i podwodną. Jak staniesz metr od kei to nie obowiązuje cię traktaty. Dlatego ruskie montują vls na tak małych okrętach jak karkuty

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc