Zaloguj

Posłowie pytają - Kobbenem dookoła świata?

6 sierpnia na stronach Sejmu opublikowano interpelację posłów Konrada Berkowicza oraz Michała Urbaniaka w sprawie okrętów Marynarki Wojennej. Pytania, skierowane do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczyły przede wszystkim stanu okrętów podwodnych typu Kobben. 

Obaj posłowie, w swojej interpelacji, zwrócili się do obu ministerstw z sześcioma pytaniami. Obejmowały one następujące kwestie:  Czy remont na ORP Bielik obejmował także przystosowanie okrętu do funkcji muzeum poprzez instalacje muzealnych tablic informacyjnych dotyczących historii okrętu, jak i jego wyposażenia? Czy remont obejmował także przystosowanie okrętu do potrzeb niepełnosprawnych zwiedzających? Czy korzystanie z okrętów klasy Kobben jest zgodne z zasadami BHP i nie zagraża bezpieczeństwu załogi? Czy w przypadku okrętów klasy Kobben ich wartość muzealna nie przewyższa wartości bojowej? Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata lub chociaż trasą ucieczki z Tallina okrętu ORP Orzeł? Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak na przykład ORP Flaming oraz ORP Czajka. 

Obecnie Marynarka Wojenna eksploatuje trzy okręty podwodne – ORP Orzeł (znajdujący się w ciągłym remoncie od czerwca 2014 roku) oraz dwa okręty typu Kobben (ORP Bielik oraz ORP Sęp). Według planów, w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się zawarcia umowy ze Szwecją w sprawie zakupu przynajmniej jednego używanego okrętu podwodnego typu Södermanland.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc