Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pomyślne wyniki testów systemu Iron Fist w Stanach Zjednoczonych

System aktywnej ochrony pojazdu Iron Fist pomyślnie przeszedł testy, dzięki czemu niebawem trafi do zestawu wyposażenia bojowych wozów piechoty M2 Bradley. Fot. US Army.

4 stycznia Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych Ameryki poinformowały o zakończeniu testów aktywnego systemu ochrony pojazdu Elbit Systems Iron Fist.

Do zakończenia prób miało dojść jeszcze w październiku ubiegłego roku. Testom poddawana była wersja Light Decoupled Active Protection System. Zgodnie z komunikatem US Army, wyniki testów miały być znacznie bardziej pomyślne, niż podczas poprzednich cykli. Tym razem system wykazał poprawę zarówno w obszarze niezawodności, jak i pod kątem skuteczności w porównaniu z poprzednimi próbami. Testy wykazały, że dzięki instalacji izraelskiego systemu Iron Fist (na rynku amerykańskim oferowany we współpracy z General Dynamics) znacząco wzrosła przeżywalność bwp M2 Bradley w konfrontacji z granatnikami przeciwpancernymi czy przeciwpancernymi pociskami kierowanymi. Pozytywne zakończenie testów oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie zakupów Iron Fistów dla Bradleyów US Army. Pierwszy pancerny brygadowy zespół bojowy (ABCT) miałby zostać w nie doposażony d 2025 r., zaś finansowanie ma rozpocząć się jeszcze z budżetu na rok podatkowy 2022.

System aktywnej ochrony pojazdu Iron Fist pomyślnie przeszedł testy, dzięki czemu niebawem trafi do zestawu wyposażenia bojowych wozów piechoty M2 Bradley. Fot. US Army.

Generał dywizji Glenn Dean, oficer wykonawczy US Army do spraw systemów walki naziemnej, powiedział, że „armia jest bardzo zadowolona z poprawionych możliwości tego systemu”. Dodał, że „oprogramowanie ulepszone w stosunku do wersji z 2018 r. działa bardziej stabilnie”. US Army ma ponadto „dostrzegać dalsze możliwości rozwoju systemu w przyszłości”, co ma być związane również z niewielką masą systemu ‒ miałoby to umożliwiać również doposażenie starszych i lżejszych pojazdów opancerzonych.

Iron Fist został w 2016 r. wybrany jako jeden z „tymczasowych” systemów ochrony aktywnej do wozów bojowych US Army. Najlepszy okazał się być ‒ również izraelskiej produkcji, oferowany przez firmę Rafael ADS ‒ Trophy HV, instalowany na Abramsach w wersjach M1A2 SEPv2 i SEPv3. Został on zamówiony w setkach egzemplarzy. Z Iron Fistem było więcej problemów, alejak się zdaje, zostały one zażegnane. Najwięcej problemów jest z systemem tej klasy do kołowych Strykerów ‒ pierwotnie wybrano do niego Artis Iron Courtain, ale producent zrezygnował z jego rozwoju. Jako alternatywę US Army rozważa m.in. Rheinmetall Strike Shield czy lżejsze odmiany Trophy. Sam Iron Fist został już wybrany przez wojska lądowe Australii (choć nie bez przeszkód) i Holandii a prawdopodobnie trafi także na wieże CV90 MkIV dla Czech i Słowacji oraz na izraelskie Ejtany (wideo). Docelowo w US Army wszystkie one zostaną zastąpione przez różne wersje systemu Lockheed Martin MAPS, o ile jego rozwój będzie przebiegał pomyślnie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc