Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Testy transportera Eitan z systemem Iron Fist [WIDEO]

Transporter Eitan z systemem Iron Fist podczas testu. Dobrze widoczny lecący przeciwpocisk, stabilizowany brzechwowo. Fot. Ministerstwo Obrony Izraela (t.me/hadshothadover)

12 grudnia Ministerstwo Obrony Izraela poinformowało o przeprowadzeniu udanych testów aktywnego systemu obrony pojazdu Iron Fist w konfiguracji do kołowego transportera opancerzonego Eitan. Powodzenie tego badania najwyraźniej otwiera drogę do wdrożenia systemu Iron Fist na seryjnych Eitanach, a potencjalnie także na opancerzonych buldożerach.

Izraelski resort obrony zamieścił informację o przeprowadzonym teście systemu Iron Fist w swoich mediach społecznościowych. Natomiast temat ten relacjonują też izraelskie media. Dziennik „The Jerusalem Post” cytuje dyrektora Zarządu Pancerno-Zmechanizowanego Ministerstwa Obrony Izraela gen. bryg. Orena Gibera, który powiedział, że Iron Fist znacząco wzmocni poziom ochrony transporterów Eitan, a także zwiększy mobilność taktyczną pojazdu podczas walki. Giber powiedział także, że Iron Fist przechodzi obecnie serię badań poligonowych o różnorodnej i wymagającej metodologii. W ujawnionym przy okazji nagraniu wideo widać, jak przeciwpocisk systemu Iron Fist, odpalony przez stojący transporter Eitan, niszczy nadlatujący pocisk PG-7W granatnika RPG-7. Według Gibera Iron Fist jest na zaawansowanym etapie rozwoju i integracji zarówno z Eitanem, jak i opancerzonymi buldożerami (spychaczami) Caterpillar D9, używanymi przez izraelskie pododdziały inżynieryjne do prac ziemnych na pierwszej linii lub wyburzania palestyńskich domów, przez co D9 często są pod ostrzałem, także z lekkiej broni ppanc. Dotąd ich największą ochroną przeciw broni kumulacyjnej były listwowe ekrany.

https://youtu.be/BkU4mFnVSjk

„The Jerusalem Post” przypomina, że program wyposażenia transportera Eitan w system Iron Fist (oryginalnie skonstruowanego w firmie IMI Systems; po jej prywatyzacji i zakupie przez Elbit Systems, Iron Fist to wyrób spółki Elbit Systems Land) zainicjowano w styczniu 2020 r. Wówczas budżet programu wynosił 31 mln USD (109 mln ILS) i zakładano, że zajmie pięć lat. Choć w tym roku zanotowano wymierne postępy, to indagowany przez „The Jerusalem Post” izraelski resort obrony uchylił się od podania daty wdrożenia seryjnych Eitanów wyposażonych w system Iron Fist, odpowiadając, że jest jest jeszcze za wcześnie na takie deklaracje. Ujawniony w 2016 r. transporter Eitan w układzie 8×8, choć o masie własnej rzędu 30–35 t (bardzo dużo, jak na pojazd o takiej konstrukcji), która wskazuje na dość silne opancerzenie, i tak nie jest w stanie wyjść cało z konfrontacji z różnorodnymi granatnikami przeciwpancernymi czy przenośnymi ppk. Stąd konieczność instalacji systemu aktywnej obrony.

Elbit Systems podkreśla, że Iron Fist to system o najlepszych współczynnikach masy i wymiarów w swojej klasie, co ułatwia jego instalację. Dwie dwupociskowe wyrzutnie, ponieważ są obrotowe, zapewniają obronę w zakresie 360° wokół pojazdu. Zespół zintegrowanych czujników (dwuzakresowych – kanał radiolokacyjny i optoelektroniczny) także zapewniają pełne pole obserwacji wokół wozu. Ograniczeniem Iron Fista jest możliwość oddania tylko czterech strzałów i brak możliwości przeładowania „spod pancerza”. Zaletą jest zdolność do przechwycenia dwóch różnych pocisków zbliżających się niemal równocześnie z tego samego kierunku. Prócz wykrywania odpalonych pocisków, Iron Fist ustala także położenie nieprzyjacielskich pozycji ogniowych i przesyła te dane np. do systemu kierowania ogniem pojazdu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc