Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska gotowa do serwisu i remontu czołgów dostarczanych Ukrainie [WIDEO]

Fot. MON

Jestem umówiony na rozmowy z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Podstawowa sprawa, o której będziemy rozmawiać dotyczy małej dostępności części zamiennych dla czołgów Leopard. Oczekuję od ministra Pistoriusa tego, że wpłynie na przemysł niemiecki, tak, żeby te części były dostarczane. Jesteśmy gotowi, aby uruchomić hub serwisowy w Polsce, który będzie zajmował się remontem i serwisem czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę. Najważniejsze jest to, żeby przełamać impas. Liczę, że minister Pistorius doprowadzi do tego, że niemiecki przemysł zbrojeniowy dostarczy części do hubu, który powstanie w zakładach Bumar-Łabędy - powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej przed wylotem do Szwecji.

We wtorek 7 marca br. na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Okęcie odbyła się konferencja prasowa Mariusz Błaszczaka, wicepremiera, ministra obrony narodowej przed wylotem na spotkanie z ministrem obrony Niemiec i sesją nieformalnego posiedzenia ministrów obrony państw UE w Sztokholmie.

W Sztokholmie odbędzie się spotkanie ministrów obrony Unii Europejskiej poświęcone bezpieczeństwu Europy. Będziemy rozmawiać o wsparciu Ukrainy, ale także o naszej europejskiej odporności na zagrożenia dla bezpieczeństwa. Będą państwa, które należą do Unii Europejskiej, ale będą także goście: Sekretarz Generalny NATO i zastępca Sekretarza Generalnego ONZ. A więc  dyskusja będzie dotyczyła spraw najważniejszych, związanych z bezpieczeństwem – zaznaczył wicepremier.

Szef MON podkreślił gotowość polskiego przemysłu zbrojeniowego do serwisowania i remontowania czołgów Leopard dostarczanych na Ukrainę.

Zakłady Bumar-Łabędy mają odpowiednie warunki do tego, żeby prowadzić taką działalność. No ale jest problem zasadniczy w postaci braku części zamiennych dla tych czołgów. To wyzwanie, które stoi przed Polską, przed Kanadą. Ale oczywiście to jest problem, który mogą rozwiązać wyłącznie Niemcy, niemiecki przemysł obronny. Liczę na to, że dojdzie do przełomu, że wspólnie pokonamy impas. Liczę, że przede wszystkim minister Pistorius doprowadzi do tego, że to niemiecki przemysł zbrojeniowy będzie produkował te części. Polski przemysł zbrojeniowy również jest gotowy do produkcji tych części, ale oczywiście całą dokumentację ma Rheinmetall, czyli niemiecka firma - powiedział wiceprezes Rady Ministrów.

Wicepremier Błaszczak przypomniał, że Polska zorganizowała koalicję państw, które zadeklarowały się przekazać Ukrainie czołgi Leopard.

Gwoli przypomnienia: umówiłem się z ministrem Pistoriusem, że ja będę odpowiedzialny za budowę koalicję państw posiadających czołgi Leopard 2A4, a minister Pistorius Leopard 2A6. Ja doprowadziłem do tego, że taka koalicja powstała. 14 czołgów polskich, 4 są już na Ukrainie. Kolejne 10 jeszcze w tym tygodniu trafi na Ukrainę. 8 czołgów kanadyjskich, ponieważ Kanadyjczycy zdecydowali, żeby zwiększyć tę liczbę do 8. Do tego jeszcze 6 czołgów hiszpańskich, a także wozy, które zapewnią wsparcie batalionu czołgowego, które przekażą Finowie – mówił szef MON.

WIDEO

***

Głównym tematem odbywającego się w dniach 7-8 marca br. nieformalnego posiedzenia ministrów obrony państw UE w Sztokholmie będzie rosyjska agresja na Ukrainę i wsparcie dla Kijowa (w sesji weźmie udział minister obrony Ukrainy O. Reznikow). Omówione zostaną m. in.: zaangażowanie państw w działania Unijnej Misji Wojskowego wsparcia dla Ukrainy  (EUMAM Ukraine) oraz estońska inicjatywa wspólnego zakupu przez państwa UE amunicji kal. 155 mm dla Ukrainy.

Źródło: materiały prasowe MON

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polska gotowa do serwisu i remontu czołgów dostarczanych Ukrainie [WIDEO]”

  1. To na czym polega ta gotowość skoro Bumar nie ma części zamiennych ani dokumentacji do ich produkcji? Na jakiej podstawie Niemcy mieliby je przekazać Polsce?

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc