Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska będzie wspierać eksploatację bułgarskich MiG-ów-29

Fot. Łukasz Pacholski

28 października Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, w ramach odpowiedzi na pytania płynące od lokalnych posłów, rozmowach z Polską w sprawie wsparcia eksploatacji samolotów myśliwskich MiG-29 eksploatowanych w tym kraju.


Jednym z kluczowych problemów eksploatacji bułgarskich MiG-ów jest kwestia dostępności silników RD-33. Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Bułgarii, już w sierpniu rozpoczęto rozmowy z Polską w sprawie zakupu bądź naprawy sześciu jednostek napędowych. Jak wskazuje komunikat, polskie władze zobowiązały się do realizacji usługi naprawy – z dużą dozą prawdopodobieństwa realizatorem tego typu prac będzie warszawski oddział Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A., który specjalizuje się w tego typu zadaniach. Projekt umowy międzyrządowej w tej sprawie został już przesłany do Warszawy, jednak ostatecznie będzie musiał zostać zatwierdzony także przez bułgarski parlament.

Co więcej polskie Ministerstwo Obrony, ze względu na podjęte decyzje o zakończeniu eksploatacji samolotów MiG-29 w ciągu najbliższych lat, zaproponowało sprzedaż dwóch silników RD-33 – jak wskazuje bułgarski resort obrony, stosowna oferta ma zostać przesłana do Sofii na początku listopada.

Jak wskazuje Ministerstwo Obrony Bułgarii, osiem jednostek napędowych nie gwarantuje długoletniej eksploatacji samolotów MiG-29. Zapewni jednak bezpieczną eksploatację maszyn przynajmniej do końca 2023 roku. Bułgaria zamówiła w Stanach Zjednoczonych osiem wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon – ich dostawy mają zostać zapoczątkowane około 2025 roku. W ramach okresu przejściowego rząd w Sofii rozważa wypożyczenie używanych maszyn – oferty w tej sprawie spłynęły z Francji oraz Szwecji. Dodatkowo oczekuje się, że stosowne propozycje dostarczą Stany Zjednoczone oraz Izrael. Nie można jednak wykluczyć, że Bułgarzy wydłużą okres eksploatacji samolotów MiG-29, które mogłyby służyć we wsparciu z Polską.

W ciągu najbliższych dni parlament bułgarski ma także zatwierdzić umowę na zakup kolejnych ośmiu samolotów F-16C/D Fighting Falcon. Oferta amerykańska jest ważna do 15 grudnia bieżącego roku. Według harmonogramu, miałyby zostać dostarczone około 2027 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Polska będzie wspierać eksploatację bułgarskich MiG-ów-29”

  1. jak najszybciej i jak najlepiej tylko problemem są już Herkulesy i amerykańskie F 16 jak prezesem nie będzie dawał dobrej kasy to nie będzie nikt tego robił bo nie będzie kim

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc