Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Politechnika Gdańska naprawi Ukwiała

Politechnika Gdańska zrealizuje usługę naprawy głębinowego systemu Ukwiał. Fot. Marynarka Wojenna

18 marca Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o wyborze oferty Politechniki Gdańskiej Centrum Techniki Morskich Technologii Militarnych w postępowaniu dotyczącym naprawy głębinowego systemu przeciwminowego Ukwiał znajdującego się na pokładzie niszczyciela min ORP Czajka.

Powyższe postępowanie uruchomiono 5 marca. Oferta Politechniki Gdańskiej była jedyną która wpłynęła do zamawiającego - ma ona wartość 117465 PLN brutto. Nie powinno to zaskakiwać, pojazdy podwodne Ukwiał zostały zaprojektowane przez Politechnikę Gdańską i wprowadzone na wyposażenie Marynarki Wojennej w 1999 roku. Łącznie pozyskano trzy systemy obejmujące dziewięć Ukwiałów (w toku eksploatacji spisano ze stanu dwa z nich). Obecnie są one eksploatowane na pokładzie ostatniego niszczyciela min projektu 206FM (ORP Czajka). Dodatkowo prowadzone są próby związane z analizą pomysłu ich dalszego wykorzystania z pokładów trałowców projektu 207.

W ramach prac naprawczych specjaliści Politechniki Gdańskiej mają przeprowadzić diagnostykę poszczególnych elementów systemu nawigacyjnego ORE Trackpoint II, wymienić baterię BIOS w konsoli systemu nawigacyjnego ORP Trackpoint II wraz z przeprowadzeniem konfiguracji, sprawdzić poprawność działania komputera sytuacji nawigacyjnej wraz z aktualizacją oprogramowania do najnowszej wersji, skonfigurować system. Po wykonanych pracach uruchomić system i sprawdzić poprawność jego działania.

Specjaliści Politechniki Gdańskiej od wielu lat pracują nad systemami przeciwminowymi, które są z powodzeniem eksploatowane przez Marynarkę Wojenną. W ostatnich latach można wymienić m.in. system Głuptak oraz następcę Ukwiała, czyli pojazd Morświn, który jest eksploatowany na niszczycielu min ORP Kormoran.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc