Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Politechnika Gdańska naprawi Ukwiała

Politechnika Gdańska zrealizuje usługę naprawy głębinowego systemu Ukwiał. Fot. Marynarka Wojenna

18 marca Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o wyborze oferty Politechniki Gdańskiej Centrum Techniki Morskich Technologii Militarnych w postępowaniu dotyczącym naprawy głębinowego systemu przeciwminowego Ukwiał znajdującego się na pokładzie niszczyciela min ORP Czajka.

Powyższe postępowanie uruchomiono 5 marca. Oferta Politechniki Gdańskiej była jedyną która wpłynęła do zamawiającego - ma ona wartość 117465 PLN brutto. Nie powinno to zaskakiwać, pojazdy podwodne Ukwiał zostały zaprojektowane przez Politechnikę Gdańską i wprowadzone na wyposażenie Marynarki Wojennej w 1999 roku. Łącznie pozyskano trzy systemy obejmujące dziewięć Ukwiałów (w toku eksploatacji spisano ze stanu dwa z nich). Obecnie są one eksploatowane na pokładzie ostatniego niszczyciela min projektu 206FM (ORP Czajka). Dodatkowo prowadzone są próby związane z analizą pomysłu ich dalszego wykorzystania z pokładów trałowców projektu 207.

W ramach prac naprawczych specjaliści Politechniki Gdańskiej mają przeprowadzić diagnostykę poszczególnych elementów systemu nawigacyjnego ORE Trackpoint II, wymienić baterię BIOS w konsoli systemu nawigacyjnego ORP Trackpoint II wraz z przeprowadzeniem konfiguracji, sprawdzić poprawność działania komputera sytuacji nawigacyjnej wraz z aktualizacją oprogramowania do najnowszej wersji, skonfigurować system. Po wykonanych pracach uruchomić system i sprawdzić poprawność jego działania.

Specjaliści Politechniki Gdańskiej od wielu lat pracują nad systemami przeciwminowymi, które są z powodzeniem eksploatowane przez Marynarkę Wojenną. W ostatnich latach można wymienić m.in. system Głuptak oraz następcę Ukwiała, czyli pojazd Morświn, który jest eksploatowany na niszczycielu min ORP Kormoran.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc