Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ukwiał do naprawy

28 lipca Komenda Portu Wojennego w Gdyni poinformowała o rozstrzygnięciu postępowania przetargowego w sprawie naprawy systemu głębinowego Ukwiał zainstalowanego na pokładzie niszczyciela min ORP Czajka. 

Jedyną ofertę w postępowaniu przetargowym, ogłoszonym 6 lipca bieżącego roku, złożyła Politechnika Gdańska Centrum Morskich Technologii Militarnych. Opiewa ona na kwotę 64500 złotych brutto i została przyjęta przez zamawiającego. Decyzja oznacza, że specjaliści z gdańskiej uczelni mogą liczyć na podpisanie (w ciągu najbliższych dni) umowy na powyższą usługę. Zgodnie z wykazem prac mowa o naprawie i ułożeniu torów komunikacji pomiędzy okrętowym systemem dowodzenia i konsolą operatora, naprawą czterech transponderów i ich weryfikacją, wymianą ładowarki akumulatorów transponderów, naprawą komputera nawigacyjnego i sonarowego, naprawa kabloliny, sprawdzenie działania systemu UPS, diagnostyka dwóch pojazdów głębinowych systemu Ukwiał. 

Pojazdy podwodne Ukwiał zostały zaprojektowane przez Politechnikę Gdańską i wprowadzone na wyposażenie Marynarki Wojennej w 1999 roku. Obecnie są one eksploatowane na pokładach dwóch niszczycieli min projektu 206FM (ORP Czajka i ORP Flaming).  

Dla Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej był to element rozwoju, który w kolejnych latach objął kolejne projekty na rzecz Marynarki Wojennej i walki minowej. Można tu wymienić system Głuptak, pojazd Morświn (eksploatowany na niszczycielu min ORP Kormoran) czy (obecnie) udział w postępowaniu przetargowym Elektron. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Marynarka Wojenna
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc