Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Początek budowy przyszłego USS John E. Kilmer

Fot. General Dynamics Bath Iron Works

8 listopada w stoczni General Dynamics Bath Iron Works w Bath w stanie Maine odbyła się uroczystość zapoczątkowania procesu palenia blach przyszłego niszczyciela rakietowego USS John E. Kilmer (DDG 134).

Jest to czwarty okręt typu Arleigh Burke Flight III, którego budowę zapoczątkowano w Bath. Jednocześnie to 45. niszczyciel serii, który powstanie w powyższej stoczni. Umowa na jego budowę została podpisana z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych we wrześniu 2018 roku. Wybór patrona nastąpił w październiku 2019 roku – John E. Kilmer, sanitariusz US Navy, poległ w czasie bitwy o Bunker Hill 13 sierpnia 1952 roku. Za swoją bohaterską postawę, ranny zasłaniał swoim ciałem opatrywanego żołnierza Korpusu Piechoty Morskiej, został odznaczony (pośmiertnie) najważniejszym odznaczeniem – Medal of Honor.

Obecnie w US Navy znajduje się prototypowy okręt serii Flight III – USS Jack H. Lucas (DDG 125), który wszedł do służby 7 października bieżącego roku. Zasadniczą nowością Flight III jest system radiolokacyjny RTX AN/SPY-6(V)1. Opracowano go w ramach programu AMDR (Air and Missile Defense Radar) i będzie – w różnych wersjach – standardem również dla kolejnych niszczycieli, fregat, lotniskowców i desantowców US Navy. 10 października 2013 roku Departament Obony Stanów Zjednoczonych zawarł z producentem umowę o wartości 385,74 mln USD na opracowanie i integrację tego systemu. Przy opracowywaniu najnowszej wersji Arleigh Burke wyczerpano już możliwości adaptacyjne istniejącej platformy. Prawdopodobnie najnowsze wersje DDG 51 pozostaną w służbie przez wiele lat drugiej połowy bieżącego wieku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc