Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Super Tucano dla Nigerii oblatany

17 kwietnia koncern Embraer poinformował, że na Florydzie oblatano pierwszy egzemplarz turbośmigłowego samolotu bojowego A-29 Super Tucano przeznaczonego dla Sił Powietrznych Nigerii.


Oblot na terytorium Stanów Zjednoczonych wynika z faktu, że rząd Nigerii zdecydował się na zakup maszyn poprzez federalny program FMS – z tego też powodu, cała dwunastka zostanie montowana w zakładach firmy Sierra Nevada, która współpracuje z Embraerem w programie A-29 Super Tucano. Dzięki takiemu rozwiązaniu w zakładach w Jacksonville zmontowano wcześniej maszyny m.in. dla Afganistanu oraz Libanu.

Według Embraera, w zakładach Sierra Nevada prowadzony jest obecnie montaż wszystkich zamówionych przez Nigerię samolotów. Ich dostawa ma zostać zrealizowana w 2021 roku – przed dostarczeniem do Afryki będą służyć dodatkowo do pełnego przeszkolenia personelu sił powietrznych tego kraju. Kontrakt na ich zakup został zawarty w grudniu 2018 roku, poza samymi maszynami obejmuje także symulatory, pakiet części zamiennych, naziemne urządzenia obsługowe, wsparcie logistyczne ze strony firm amerykańskich. Częściowo w ich zakupie wykorzystywane są środki amerykańskiej pomocy wojskowej programu FMF.

W Nigerii samoloty będą pełnić zadania patrolowo-rozpoznawcze oraz uderzeniowe, wspierając siły naziemne w walce z terrorystami z ugrupowania Boko Haram.

(ŁP) Foto: Embraer
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc