Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy seryjny śmigłowiec Bell 412EPX dostarczony

Korporacja Subaru dostarczyła pierwszy seryjny egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca Bell 412EPX. Fot. Subaru

20 maja japońska korporacja Subaru, będąca partnerem amerykańskiej Bell Textron w programie budowy wielozadaniowego śmigłowca Bell 412EPX, poinformowała o dostarczeniu pierwszego seryjnego egzemplarza tego typu. Maszyna trafiła do japońskiej policji.

Śmigłowiec został zamówiony przez w czerwcu 2019 roku. Zgodnie z zapisami kontraktu maszyna miała zostać dostarczona do końca marca 2021 roku – obecnie brak informacji o przyczynach wystąpienia opóźnienia. Zgodnie z deklaracjami, trafi do prefektury Iwate, gdzie będzie wspierać służby porządku publicznego oraz ratownicze.

Nowa wersja legendarnego Bell 412 została zaprojektowana przez koncern Bell w ramach programu UH-X, który zakładał zakup dużej partii wielozadaniowych wiropłatów przez Ministerstwo Obrony Japonii. Dzięki nawiązaniu współpracy przemysłowej z Subaru, Bell 412EPX będzie następcą obecnie eksploatowanych śmigłowców Bell UH-1 Iroquis – dla nowej konstrukcji zarezerwowano już wojskowe oznaczenie UH-2. Poza zadaniami na rzecz wojska, nowa wersja jest oferowana klientom eksportowym oraz służbom porządku publicznego - pierwszą publiczną prezentacją był Międzynarodowy Salon Lotniczy w Singapurze w 2020 roku.

Rozwój programu Bell 412, także wersji EPX, powinien być bacznie obserwowany także w Polsce. Powodem tego jest fakt, że Bell jest uczestnikiem programu Kondor, który zakłada zakup dla Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej od czterech do ośmiu wielozadaniowych śmigłowców pokładowych. W powyższym projekcie oferowana jest specjalnie dostosowana do potrzeb wersja Bell 412.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc