Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy pułk brytyjskich AH-64E Apache osiągnął gotowość operacyjną

Fot. British Army

23 października Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że pierwszy pułk śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Apache, należący do lotnictwa wojsk lądowych tego kraju, osiągnął gotowość operacyjną.

Powyższe wydarzenie było elementem finalnym ćwiczeń Iron Titan, które trwały przez sześć tygodni na terenie południowo-wschodniej Anglii oraz w Walii. W ramach zadań personel 3. Pułku Lotniczego Armii, latający na śmigłowcach AH-64E Apache, uczestniczył w różnorodnych zadaniach – m.in. współpracowano w połączonych ugrupowaniach 1. Pułku Lotniczego Armii (AW159 Wildcat), czy jednostkami inżynieryjnymi, które budowały tymczasowe punkty tankowania i uzbrajania. Podczas ćwiczeń sprawdzono wszystkie funkcje operacyjne śmigłowców.

Łącznie w dwóch transzach Brytyjczycy zamówili 50 egzemplarzy, które mają pozwolić na zastąpienie w linii obecnie eksploatowanych Apache AH Mk 1 (ich służba zakończy się w 2024 roku). Ich dostawy rozpoczęły się w listopadzie 2020 roku. Już wówczas Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii deklarowało, że pierwsza jednostka przezbrojona w ten typ śmigłowców osiągnie pełną gotowość operacyjną w 2023 roku. Ostatni z AH-64E ma zostać dostarczony w 2024 roku. Brytyjczycy są pierwszymi użytkownikami śmigłowców powyższego typu w Europie. Dotychczas podobną decyzję podjęło także Królestwo Niderlandów (gruntowna przebudowa używanych AH-64D Apache), a trzecim najprawdopodobniej zostanie Polska (po podpisaniu międzyrządowej umowy LOA na zakup do 96 sztuk).

Brytyjczycy poza zakupem i wdrożeniem AH-64E Apache do linii planują rozszerzenie ich możliwości operacyjnych m.in. poprzez zakup kierowanych pocisków przeciwpancernych Lockheed Martin AGM-179A JAGM. Dotychczas zamówiono niewielką partię do celów testowych, natomiast w październiku bieżącego roku amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do 3000 sztuk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc