Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy Poseidon dla RAF gotowy

26 czerwca koncern Boeing poinformował o ukończeniu pierwszego egzemplarza samolotu patrolowego bazowania lądowego dla nowego klienta eksportowego, Wielkiej Brytanii.

Pierwszy egzemplarz otrzymał rejestrację ZP801 i ma zostać przekazany użytkownikowi jeszcze w bieżącym roku. Jego oblot zaplanowano na lipiec. Łącznie Londyn, w lipcu 2016 roku, zakontraktował dziewięć samolotów, które mają trafić do dwóch dywizjonów RAF (120. oraz 201.) – w służbie otrzymają lokalne oznaczenie Poseidon MRA.1. Oba będą stacjonować w bazie Lossiemouth, gdzie prowadzone są prace nad przygotowaniem infrastruktury naziemnej.

Obecne plany zakładają, że na jesieni samolot trafi do bazy Jacksonville na Florydzie, gdzie prowadzone jest szkolenie brytyjskiego personelu. Dotychczas zakończono szkolenie dwóch załóg, które wykonują zadania z oparciu o sprzęt należący do US Navy.

Wielka Brytania jest jednym z dwóch europejskich klientów na samoloty Boeing P-8 Poseidon. W 2017 roku pięć sztuk zamówiła, poprzez FMS, Norwegia. Ich dostawy mają zostać zrealizowane w latach 2022-23. Dodatkowo producent promuje konstrukcje wśród innych państw NATO, które poszukują następcy dla obecnie eksploatowanych maszyn tej klasy.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc