Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy lot czeskiego AH-1Z Viper

Fot. NAVAIR

9 maja Bell Textron poinformował, że w centrum montażu ostatecznego mieszczącego się w Amarillo w Teksasie oblatano pierwszy egzemplarz śmigłowca bojowego Bell AH-1Z Viper przeznaczonego dla Republiki Czeskiej.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, które przekazał czeski resort obrony, pierwsze AH-1Z Viper trafią do użytkownika w czerwcu. Ogółem Praga, poprzez procedurę FMS, zamówiła cztery Vipery. Dodatkowo sześć kolejnych zostanie przekazanych poprzez grant EDA przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (jako rozliczenie za przekazane Ukrainie Mi-35). Republika Czeska będzie pierwszym europejskim użytkownikiem śmigłowców rodziny Bell H-1 (poza dziesięcioma AH-1Z mowa także o dziesięciu, w tym dwóch używanych, wielozadaniowych UH-1Y Venom) nowej generacji. Nie można wykluczyć, że nie jedynym – w bieżącym roku, w rozliczeniu za przekazanie samolotów myśliwskich MiG-29, Republika Słowacji otrzymała propozycję zakupu dwunastu AH-1Z Viper na korzystnych warunkach finansowych (30% wartość).

Pierwszy czeski AH-1Z Viper został formalne dostarczony zamawiającemu (Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych) w kwietniu 2023 roku. Jego montaż w zakładach Bell Textron w Amarillo rozpoczął się z kolei w lutym 2022 roku. Obecnie kontrakt z Republiką Czeską to jedyne zlecenie, które realizuje Bell Textron – cały czas nie została wyjaśniona kwestia sprzedaży partii AH-1Z Viper do Nigerii. Poza tym państwem i Słowacją, brak informacji o działaniach marketingowych zmierzających do utrzymania produkcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc