Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy egipski U-Boot w domu

19 kwietnia Marynarka Wojenna Egiptu poinformowała o przybyciu do bazy w Aleksandrii pierwszego okrętu podwodnego Typu 209 zbudowanego w Niemczech.

Okręt, noszący oznaczenie S-41, został zbudowany przez niemiecki koncern Thyssenkrupp Marine Systems w Kilonii. Jest to jednocześnie pierwszy, z czterech, zamówionych jednostek Typu 209/1400mod, które w najbliższych latach wzmocnią potencjał egipskich sił morskich. W szeregach floty zastąpią cztery chińskie okręty Typu 033, które pod koniec lat 80. XX wieku zostały zmodernizowane siłami przemysłu amerykańskiego. Nowe jednostki są przystosowane do zwalczania celów pływających przy pomocy ciężkich torped kalibru 533 mm oraz przeciwokrętowych pocisków rakietowych UHM-84 Harpoon. Ich zakup wpisuje się w szeroko zakrojony program modernizacji floty, który objął nowe okręt rakietowe w Stanach Zjednoczonych typu Ambassador, fregatę FREMM czy wielozadaniowe okręty desantowe typu Mistral.

Egipt jest kolejnym klientem na okręt podwodne Typu 209, jednego z najpopularniejszych typów konwencjonalnych jednostek podwodnych na świecie. Tylko w Afryce produkt koncernu TKMS trafił do służby w Republice Południowej Afryki oraz Egipcie. W basenie Morza Śródziemnego operują jeszcze Grecy oraz Turcy.

(ŁP) Foto: Marynarka Wojenna Egiptu
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc