Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwszy AH-64E Guardian dla Niderlandów na linii montażowej

Pierwszy AH-64E Guardian przeznaczony dla Niderlandów znalazł się na linii montażu ostatecznego w zakładach Boeinga w Mesa. Fot. DMO

20 maja niderlandzka Organizacja Materiałów Obronnych (DMO) poinformowała, że w zakładach koncernu Boeing w Mesa w stanie Arizona odbyła się uroczystość związana z uruchomieniem procesu montażu pierwszego egzemplarza śmigłowca AH-64E Guardian przeznaczonego dla tego europejskiego państwa.


Powyższe wydarzenie to, jak to była w tradycji, okazja do złożenia symbolicznych podpisów przez przedstawicieli zamawiającego. Łącznie Niderlandy mają odebrać 28 śmigłowców AH-64E Guardian, które powstają poprzez przebudowę dotychczas eksploatowanych AH-64D Apache Longbow. Co ważne, maszyny przeznaczone dla tego użytkownika mają zostać dostarczone w najnowszym standardzie AH-64E V6.

Niderlandy podpisały międzyrządową umowę LoA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przebudowy AH-64D Apache Longbow do nowej wersji we wrześniu 2018 roku. Całość prac ma zostać zrealizowanych do końca 2025 roku, a pierwsza transza (obejmująca jedenaście sztuk) została zakontraktowana w sierpniu 2019 roku (poza przebudową, do marca 2024 roku, obejmuje także dostawę symulatora przeznaczonego do szkolenia załóg). Ich dostawa do zakładów Boeinga została zrealizowana na przełomie 2020 i 2021 roku.

Procedura przebudowy do wersji AH-64E Guardian śmigłowców wcześniejszych wersji jest standardową. Podobnie program jest realizowany na potrzeby armii amerykańskiej, a taka opcja jest także oferowana innym użytkownikom wiropłatów tej rodziny. W przypadku wersji AH-64E Guardian, obecnie w Europie są eksploatowane przez amerykańskie siły zbrojne, a także dostarczane do Wielkiej Brytanii. Być może tą drogą pójdzie także Grecja (eksploatująca około 28 AH-64A/D). Dodatkowo Boeing wraz z rządem Stanów Zjednoczonych promuje swoją konstrukcję na innych rynkach, w tym w Polsce.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwszy AH-64E Guardian dla Niderlandów na linii montażowej”

  1. W dzisiejszej dobie na polu walki przeważa technologia i tylko technologia a co do śmigłowców to tylko Apache jest w stanie to udźwignąć i sprawdzić sie na polu walki. Oby nam nie wcisnęli jakiegoś padziewia. I tez jestem ciekaw jakie i kiedy decyzje ze śmigłowcami bo wszystko nagle ucichło.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc