Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Grecy zwiększą potencjał śmigłowców AH-64 Apache

Rząd Grecji zatwierdził plan zwiększenia potencjału bojowego śmigłowców AH-64 Apache eksploatowanym w tym kraju. Fot. Ministerstwo Obrony Grecji

5 października media greckie poinformowały, że rząd tego kraju zatwierdził program zakupu izraelskich pocisków Rafael Spike NLOS. Broń ma zostać zintegrowana m.in. ze śmigłowcami bojowymi Boeing AH-64 Apache eksploatowanymi w tym kraju.

Według upublicznionych danych, cały projekt zakupu pocisków Spike NLOS ma kosztować 370 mln EUR i być podzielony na trzy fazy. Spośród nich około 45 mln EUR pochłonie zakup pocisków i integracja ze śmigłowcami. Pozwoli to na zwiększenie potencjału uderzeniowego AH-64 Apache, które obecnie są zdolne do przenoszenia amerykańskich pocisków Lockheed Martin AGM-114 Hellfire (zasięg 8 km).

Obecnie Grecja eksploatuje około 28 śmigłowców AH-64. 19 spośród nich reprezentuje wersję AH-64A, a pozostałych dziewięć AH-64D Apache Longbow. Ze względu na wygaszanie federalnego programu wsparcia logistycznego obu wersji przez rząd Stanów Zjednoczonych Grecy są zmuszeni poszukiwać komercyjnie podmiotów, które będą wspierać eksploatację wymienionych maszyn bądź zdecydować się na gruntowną przebudowę do wersji AH-64E Guardian. Nie można wykluczyć, że zacieśnienie współpracy polityczno-wojskowej z Izraelem zaowocuje modernizacją posiadanych wiropłatów według wzorów izraelskich. Jednym z przejawów może być właśnie zakup i integracja pocisków Rafael Spike NLOS, które charakteryzują się możliwością zwalczania celów odległych od nosiciela o 25 km. Tego typu rozwiązanie ma być także wdrożone w armii Stanów Zjednoczonych, która poszukuje systemu rakietowego zdolnego do zwalczania celów naziemnych z odległości ponad 10 km od nosiciela.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Grecy zwiększą potencjał śmigłowców AH-64 Apache”

  1. "...Spike NLOS, które charakteryzują się możliwością zwalczania celów odległych od nosiciela o 25 km." 30km. od producenta i 32km. naprawdę. (test w USA)

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc