Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze szkolne Abramsy dotarły do Polski!

Pierwsze szkolne Abramsy M1A2SEPv2 po przekroczeniu granicy Polski. Fot. MON.

18 lipca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do Polski dotarły pierwsze czołgi Abrams, które posłużą do szkolenia polskich żołnierzy i techników. Wozy te są dostarczane w ramach umowy LOA podpisanej 5 kwietnia 2022 r., a dotyczącej zakupu przez Polskę 250 czołgów M1A2SEPv3 wraz z pojazdami wsparcia, amunicją, pakietami szkoleniowym i logistycznym itp. Umowa na Abramsy dla Polski (zbiam.pl). Podczas podpisania umowy poinformowano, że w procesie szkolenia zostanie wykorzystanych 28 wozów starszej wersji M1A2 SEPv2, które zostaną wydzielone z zasobów US Army i przekazane jeszcze w tym roku stronie polskiej na okres do rozpoczęcia dostaw docelowych czołgów.

Deklaracje te przekuły się w fakty 18 lipca w godzinach porannych, kiedy granicę Polski przekroczyło kilka zestawów do transportu ciężkiej techniki, składających się z ciągników siodłowych i naczep niskopodwoziowych, wynajętych od podmiotów komercyjnych, które transportują wspomniane Abrams. Analiza opublikowanych przez resort obrony narodowej zdjęć pozwala stwierdzić, że wozy należą do późnych serii wersji M1A2SEPv2, a jednolite zielone malowanie i generalnie stan czołgów mogą wskazywać, że przed przekazaniem Polsce przeszły remont bądź obsługę wyższego szczebla w warunkach zakładowych.

Wozy należą do poźnych serii wersji M1A2SEPv2 i mają naniesiony jednolity zielony kamuflaż. Ich stan wskazuje, że przed przekazaniem przeszły remont. Fot. MON.

Polscy czołgiści rozpoczęli szkolenie na Abramsach jeszcze jesienią ubiegłego roku w Stanach Zjednoczonych, w Orchard Training Center w stanie Idaho. Potem zapoznawali się z wozami pododdziałów US Army stacjonujących rotacyjnie na terenie naszego kraju.

Dostawa szkolnych czołgów pozwoli na rozpoczęcie 25 lipca pierwszego cyklu szkolenia polskich żołnierzy w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, w ramach tzw. Akademii Abrams.

Pierwotnie obecnie przekazane czołgi miały zostać zwrócone stronie amerykańskiej po dostarczeniu Polsce pierwszych docelowych wozów, a więc najwcześniej w latach 2024-25. Obecnie, wobec zapowiedzi zakupu 116 czołgów Abrams starszej wersji (zapewne M1A1SA), można spekulować, czy obecnie przekazywane wozy wejdą do tej puli, czy też faktycznie wrócą do składów US Army, a wszystkie zakupione od Amerykanów używane wozy będą reprezentować znacznie mniej zaawansowany standard niż M1A2SEPv2.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsze szkolne Abramsy dotarły do Polski!”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc