Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Pierwsze Rafale w drodze do Indii

27 lipca z lotniska Bordeaux-Merignac we Francji wystartowało do dostawczego lotu do Indii pięć wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. W bazie lotniczej Ambala są spodziewane 29 lipca. 

Zgodnie z planem lot dostawczy obejmie jedno międzylądowanie, które odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Samoloty trafią do 17. Eskadry Sił Powietrznych Indii, a zgodnie z deklaracjami władz indyjskich, gotowość operacyjną uzyskają w ciągu najbliższych tygodni – ma to związek z rosnącym napięciem na granicy z Chinami. Dostawa samolotów jest opóźniona o około dwa miesiące, co ma związek z globalną sytuacją epidemiologiczną. Formalnie pierwszy Rafale został przekazany zamawiającemu 8 października 2019 roku. W ciągu kolejnych miesięcy ich liczba wzrosła do pięciu, a czas we Francji został poświęcony na szkolenie personelu technicznego oraz pilotów. 

Indie zamówiły 36 wielozadaniowych samolotów bojowych Dassault Rafale. Kontrakt, obejmujący także szeroki wachlarz uzbrojenia klasy powietrze-powietrze oraz powietrze-ziemia, został podpisany w 2016 roku. Według rządu Indii zakup był związany z pilną potrzebą operacyjną wynikającą ze spadającej liczby eskadr samolotów bojowych. 

W Siłach Powietrznych Indii Dassault Rafale dołączą do wielozadaniowych samolotów bojowych Mirage 2000, MiG-29, Su-30MKI, SEPECAT Jaguar oraz Tejas.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Ambasada Indii we Francji
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc