Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze Rafale przekazane Indiom

8 października w zakładach koncernu Dassault w Merignac w południowej Francji odbyła się uroczystość przekazania Siłom Powietrznym Indii pierwszej partii czterech wielozadaniowych samolotów bojowych Rafale.

Powyższe wydarzenie stanowi owoc umowy podpisanej pomiędzy Indiami oraz Francją w 2016 roku. Obejmowała ona zakup 36 samolotów tego typu, które będą pochodzić z linii montażowej ulokowanej w Merignac. Ich zakup był tłumaczony przez ówczesne władze indyjskie jako pilna potrzeba operacyjna związana ze spadającą liczbą eskadr samolotów bojowych.

Indie są trzecim i na razie ostatnim, eksportowym klientem na Dassault Rafale. Wcześniej zamówienia na powyższą konstrukcję złożyły Egipt oraz Katar – w obu przypadku dostawy są już realizowane. Pierwszy indyjski Rafale został zaobserwowany w powietrzu w połowie lipca bieżącego roku, na życzenie zamawiającego zmiany objęły nowe parametry pracy stacji radiolokacyjnej oraz silników, a także integrację celowników nahełmowych oraz zasobnika WRE.

Obecnie Dassault wraz z rządem francuskim, prowadzi działania marketingowe ukierunkowane na próbie zwiększenia liczby Rafale w Indiach – konstrukcja jest oferowana w dwóch programach: nowych samolotów dla lotnictwa morskiego oraz kolejną partię dla Sił Powietrznych.

(ŁP) Foto: Dassault
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc