Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze F-35 Lightning II TR-3 będą dostarczone w I połowie 2024 roku

Fot. USAF

6 września korporacja Lockheed Martin poinformowała, że w ramach zaktualizowanego harmonogramu dostaw, pierwsze wielozadaniowe samoloty bojowe F-35 Lightning II w konfiguracji TR-3 będą dostarczone od I połowy 2024 roku.

Jak wskazuje komunikat, dostawy mają zostać zapoczątkowane pomiędzy kwietniem i czerwcem 2024 roku. Z tego też względu, zakładana liczba dostarczonych w 2023 roku samolotów rodziny F-35 Lightning II ma wynieść 97 egzemplarzy (wszystkie w konfiguracji TR-2). Pomimo tego produkcja maszyn wynosi 156 sztuk rocznie. Z tego też względu ważnym elementem uruchomienia procesu dostaw TR-3 jest związany z zakończeniem fazy badawczo-rozwojowej konfiguracji TR-3.

Jak wskazuje oficjalna statystyka programu, wg stanu z 5 września, producent dostarczył ponad 965 seryjnych samolotów, które wylatały ponad 721 tys. godzin. Tylko w ciągu miesiąca globalny nalot maszyn wzrósł o ponad 20 tys. godzin. Poza operacjami z baz macierzystych F-35 wykonują loty operacyjne w przestrzeni powietrznej innych państw. Wkrótce, ponownie, należące do jednego z państw NATO maszyny zagoszczą w Polsce (w ramach wsparcia sojuszniczego).

TR-3 (Technology Refresh 3) to element modernizacji systemów pokładowych całej rodziny F-35 Lightning II, który stanowi fundament wersji Block 4. Łącznie w Edwards ma stacjonować sześć maszyn, które posłużą do badań oraz testów operacyjnych. Zgodnie z planami, pierwsze seryjne miały być dostarczane przez Lockheed Martin już w bieżącym roku, o ile nie dojdzie do nieokreślonych problemów. Wśród zmian wymienia się zastosowanie nowej stacji radiolokacyjnej (AN/APG-85), a także zmodyfikowanych systemów DAS i EOTS. Dodatkowo zmiany obejmą komputery oraz konfigurację kabiny pilota wraz z podsystemem informacji.

 

 

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc