Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsze BSP Orlik trafią do Wojska Polskiego w październiku

Prezentowany w czasie MSPO 2022 BSP PGZ-19RA. Fot. Łukasz Pacholski

12 maja na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie realizacji programu bezzałogowych aparatów latających Orlik, które zostały zamówione w konsorcjum polskich firm w listopadzie 2018 roku.

Interpelacja w powyższym zagadnieniu została przesłana do MON przez posła Pawła Bejdę (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) 5 kwietnia bieżącego roku. Zawierała m.in. cztery pytania:

  1. Kiedy konkretnie (konkretna data) drony Orlik mają trafić do polskiej armii?
  2. Czy obecna realizacja tego zamówienia przez PGZ wskazuje, że drony nie zostaną dostarczone w terminie, a jeżeli tak, to jakie są tego powody i kiedy planowane są ostateczne dostawy?
  3. Ile dotychczas środków wydano na drony Orlik i na jakim etapie znajduje się realizacja tego zamówienia?
  4. Czy prawdą jest, że zgodnie z aneksem do umowy, drony Orlik miały być dostarczone w marcu br.?

Odpowiedzi na nie udzielił, zgodnie z procedurą, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, zgodnie z aneksem nr 5 do umowy na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy taktycznej krótkiego zasięgu ORLIK, a także zgodnie z deklaracjami złożonymi przez wykonawcę, dwa pierwsze zestawy przedmiotowego systemu powinny zostać dostarczone w październiku 2023 r.

Umowa na zakup ośmiu systemów (z opcją na cztery kolejne) została zawarta pomiędzy ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia oraz konsorcjum składającym się z Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 2 S.A. oraz PIT-RADWAR S.A. 30 listopada 2018 roku. Zgodnie z jej zapisami dostawy miały zostać zrealizowane w latach 2021-23 (w przypadku wykorzystania opcji do 2026 roku). Ze względu na pandemię COVID-19 harmonogram został przesunięty o 11 miesięcy. Każdy zestaw ma składać się z pięciu platform powietrznych PGZ-19RA, wyrzutni startowej, Wozu logistycznego, Naziemnej Stacji Kontroli, Naziemnego Terminala Danych, Wynośnego Terminala Wideo oraz Przenośnego Terminala Wideo. Dodatkowo dostawca ma dostarczyć także zintegrowany system szkolno-logistyczny wraz z niezbędnymi pakietami. Maksymalna masa startowa BSP wynosi do 150 kg. Ładunek użyteczny stanowi głowica optoelektroniczna składająca się z kamery dziennej, kamery na podczerwień, dalmierza laserowego i również laserowego wskaźnika celu. Ponadto PGZ-19RA wyposażony jest w szczelinowy radar SAR o bardzo wysokiej rozdzielczości. Lądowanie odbywa się w sposób klasyczny lub przy pomocy spadochronu. PGZ-19RA wraz z Naziemną Stacją Kontroli był prezentowany m.in. w czasie ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsze BSP Orlik trafią do Wojska Polskiego w październiku”

  1. Wreszcie bardzo długo wyczekiwana pozytywna informacja w tej sprawie. Należy pamiętać jednak o dalszym rozwoju rodzimych bezzałogowców, sensorów dla tych maszyn jak i kierowanej laserowo amunicji rakietowej dla rodzimych dronów. Najwyższa pora aby bez kompleksów realizować coraz ambitne projekty polskich bezzałogowców zarówno rozpoznawczych jak i bojowych o większym udźwigu a środków na prace badawcozo- rozwojowe powinno spokojnie wystarczyć jeśli ktoś orientuje się ile z nich dostępnych co roku pozostaje niewykorzystane...

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc