Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pierwsza brytyjska fregata szykuje się do przyjęcia pocisków NSM

Fot. HMS Somerset tiwtter

W porcie wojennym HMNB Devonport trwają prace przygotowawcze fregaty HMS Somerset do montażu nowych pocisków przeciwokrętowych.

Fregata HMS Somerset (F 82) typu 23/Duke najprawdopodobniej będzie pierwszym brytyjskim okrętem uzbrojonym w pociski przeciwokrętowe z możliwością ataku nieruchomych obiektów lądowych Naval Strike Missile (NSM). Ich producentem jest firma Kongsberg Defence & Aerospace AS, która zawarła umowę na dostawcę NSM-ów z Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w listopadzie ubiegłego roku. Zastąpią one na fregatach typu 23/Duke i niszczycielach typu 45/Daring pociski przeciwokrętowe Boeing RGM-84D Harpoon Block 1C (oznaczenie brytyjskie GWS 60), które mają być wycofane z użycia w Royal Navy w tym roku.

Na razie z okrętu zdjęto wyrzutnie Harpoonów wraz z deflektorami gazów startowych silników rakietowych. Znajdowały się one pomiędzy nadbudówką a pokładówką mieszczącą wyrzutnie rakietowego systemu przeciwlotniczego MBDA Sea Ceptor (GWS 35) z pociskami CAMM. HMS Somerset przeszła remont połączony z modernizacją w latach 2018-2022, w czasie którego przezbrojono fregatę ze starego systemu MBDA Vertically Launched Sea Wolf (GWS 26) w Sea Ceptor.

Fot. HMS Somerset tiwtter

Umowa na dostawę NSM-ów jest wynikiem programu I-SSGW (Interim Surface-to-Surface Guided Weapon) ogłoszonego w 2019 roku, mającego na celu pozyskanie tymczasowego systemu uzbrojenia „powierzchnia-powierzchnia” dla brytyjskiej floty. Jest to efekt przedłużającego się projektu FCASW (Future Cruise and Anti-Ship Weapon), w ramach którego, we współpracy z Francją, miał powstać nowy pocisk przeciwokrętowy dla sił morskich obydwu państw. Pierwsze trzy okręty Royal Navy powinny otrzymać pociski NSM jeszcze w tym roku.

Pocisk NSM zdobył w ostatnich latach sporo nowych nabywców i jest w użyciu lub został wybrany przez 11 krajów, w tym: Polskę, Stany Zjednoczone, Kanadę, Niemcy, Norwegię i Wielką Brytanię. Ostatni użytkownicy to: AustraliaRumunia i Holandia. W zależności od operatora, są to systemy okrętowe lub nadbrzeżne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Pierwsza brytyjska fregata szykuje się do przyjęcia pocisków NSM”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc