Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Paris Air Show 2023 – Lockheed Martin MH-60R Seahawk dla Europy

Jedno z pierwszych zdjęć MH-60R Seahawk w barwach Marynarki Wojennej Grecji. Maszyna ma zostać dostarczona do Europy w II połowie roku. Fot. NAVAIR

W trakcie 54. Międzynarodowego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu, wysłannik redakcji ZBiAM miał możliwość przedyskutowania kwestii wielozadaniowych śmigłowców MH-60R Seahawk z przedstawicielami producenta, korporacji Lockheed Martin.

Rozmowa miała związek z planowanym do realizacji programem Kondor, który zakłada zakup na potrzeby Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej od czterech do ośmiu maszyn tej klasy.

Jak wskazali przedstawiciele producenta, program ma już formalnie nowego klienta – międzyrządową umowę LOA dotyczącą zamówienia ośmiu MH-60R Seahawk zawarła Hiszpania. Lockheed Martin spodziewa się szybkiego zawarcia kontraktu produkcyjnego z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych. Drugim, oczekiwanym, kontraktem jest także sprzedaż sześciu sztuk do Norwegii – zgodę na to wydał już amerykański Departament Stanu, a rząd w Oslo otwarcie mówi o interwencyjnym zakupie wynikającym z pilnych potrzeb operacyjnych. Trzecim ważnym elementem programu MH-60R Seahawk w Europie jest planowane na drugą połowę roku zapoczątkowanie dostaw MH-60R Seahawk do Grecji. Na mocy umowy, zawartej w październiku 2020 roku, Lockheed Martin ma dostarczyć cztery śmigłowce z opcją na trzy kolejne (dotychczas niewykorzystana).

Wśród kolejnych celów marketingowych Lockheed Martin wymienia przede wszystkim „państwa skandynawskie” – jak wiadomo, rekomendacja dotycząca MH-60R Seahawk pojawiła się w Szwecji. Co ciekawie, na horyzoncie poważnego zainteresowania, pojawiają się także dwa państwa Europy Środkowej. W tym przypadku Lockheed Martin nie wskazuje konkretnie, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że mowa o Polsce oraz Rumunii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc