Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakistan wcielił do służby drugi patrolowiec zbudowany przez Damena

Patrolowiec Tabuk w czasie prób stoczniowych na Morzu Czarnym. Fot. Damen

12 listopada w rumuńskim porcie Konstanca odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Marynarce Wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu okrętu patrolowego Tabuk. Jest to druga i jednocześnie ostatnia jednostka typu OPV 1900 zbudowana przez grupę stoczniową Damen na zamówienie tego państwa.

Tabuk (272) opuścił Rumunię 17 listopada i rozpoczął rejs dostawczy do kraju. Kontrakt na budowę pary tych jednostek został zawarty pomiędzy Damen Group a Ministerstwem Obrony Islamskiej Republiki Pakistanu 30 czerwca 2017 r. Oba zostały zbudowane przez rumuńską stocznię Damen Shipyards Galati w Gałaczu. Prace przy prototypowym Yarmooku (271) rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2018 r., zwodowano go 17 maja 2019 r., a do służby wcielono 13 lutego 2020 r., także w Konstancy. Wodowanie Tabuka obyło się 3 września 2019 r.

Zgodnie z komunikatem obu stron, patrolowce typu Yarmook mają pełnić różnorodne zadania związane z zachowaniem bezpieczeństwa w obrębie morskiej strefy wyłączności gospodarczej. Okręty wypierają 2300 ton przy 90 m długości. Napęd składający się z czterech silników wysokoprężnych umożliwia osiągnięcie prędkości maksymalnej 23 węzłów. Jednostki otrzymały wyposażenie składające się m.in. z dwóch łodzi hybrydowych o długościach 11,5 i 6,5 m, a także lądowisko i hangar do wielozadaniowego śmigłowca pokładowego oraz bezzałogowego aparatu latającego pionowego startu i lądowania. Dodatkowo przewidziano przestrzeń na dwa kontenery z dodatkowym wyposażeniem misyjnym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc