Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowy okręt w Royal Australian Navy

10 kwietnia w Sydney odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Royal Australian Navy HMAS Supply (A195). Fot. Royal Australian Navy

10 kwietnia w Sydney odbyła się uroczystość wcielenia do służby w Royal Australian Navy okrętu zaopatrzeniowego HMAS Supply. Jest to pierwszy z dwóch zaopatrzeniowców zamówionych w hiszpańskim koncernie stoczniowym Navantia.

HMAS Supply (A195) został zamówiony 10 marca 2016 roku. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku, a uroczyste wodowanie miało miejsce 25 listopada 2018 roku. Wraz z bliźniaczym HMAS Stalwart (A304) pozwolą na wzmocnienie potencjału logistycznego RAN w bieżącym wieku. Pierwszy z okrętów zastąpił w linii HMAS Success (OR 304), który został wycofany ze służby 29 czerwca 2019 roku. Drugi zastąpi HMAS Sirius (O 266).

Para nowych zaopatrzeniowców bazuje na projekcie hiszpańskiego okrętu zaopatrzeniowego Cantabria. Zamówienie obu jednostek było kolejnym sukcesem marketingowym koncernu Navantia w Australii. Wcześniej hiszpański podmiot podpisał sprzedał parę wielozadaniowych śmigłowcowców-doków typu Canberra oraz brał udział w budowie trzech niszczycieli typu Hobart.

Zgodnie z planami HMAS Supply ma bazować we wschodniej części Australii (Sydney), natomiast bliźniaczy HMAS Stalwart trafi do zachodniej części kraju (Garden Island w pobliżu Perth). Obecnie jednostka przechodzi pierwszą fazę prób morskich w Hiszpanii. W ciągu najbliższych tygodni ma rozpocząć rejs dostawczy do Australii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc