Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowości Aero Vodochody

15 września Aero Vodochody zaprezentowały publicznie demonstrator technologii odrzutowego samolotu szkolenia zaawansowanego L-39NG Albatros. Okazją do tego był zjazd użytkowników samolotów L-39 Albatros, która miała wówczas miejsce w Republice Czeskiej. Była to także okazja do upublicznienia części informacji dotyczących projektu oraz harmonogramu.

Obecnie zakłady prowadzą prace nad montażem prototypu, który ma rozpocząć cykl prób w locie w połowie przyszłego roku, a certyfikacja zaplanowana jest na 2018 rok – program realizowany jest ze środków własnych oraz firmy Omnipol. Jeśli znalazłby się klient, produkcja seryjna może rozpocząć się w 2019 roku, maksymalne tempo ma wynieść piętnaście egzemplarzy rocznie. Wśród najważniejszych zmian można wymienić zastosowanie silnika odrzutowego Williams International FJ44-4M oraz pakietu awioniki pokładowej firmy Genesys Aerosystems. Dzięki L-39NG zakłady Aero Vodochody liczą na powrót na rynek, w latach 1968-97 wyprodukowano niemal 3000 L-39 Albatros.

Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia była informacja o wznowieniu działalności linii montażowej samolotów L-159. Obecnie na niej realizowana jest budowa pojedynczego egzemplarza L-159T, który zostanie dostarczony Irakowi. Bagdad zamówił czternaście L-159A/T (12 jednomiejscowych A oraz 2 dwumiejscowe T) – cztery z nich (3 A oraz pojedynczy T) pochodziły z zasobów lotnictwa czeskiego, a pozostałe miały pochodzić z partii wyprodukowanej na początku wieku i zmagazynowanej. Niestety okazało się, że potrzeba będzie wyprodukowanie nowego płatowca, co ma związek z realizacją zamówienia ze strony firmy Draken International oraz zabezpieczeniem potrzeb lotnictwa czeskiego. Dotychczas Aero Vodochody dostarczyły Irakijczykom sześć maszyn jednomiejscowych oraz pojedynczy egzemplarz dwumiejscowy – ten ostatni stacjonuje w Republice Czeskiej i służy do szkolenia Irakijczyków. Całość dostaw ma zakończyć się w 2017 roku.

 

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc