W ostatnich dniach napłynęły nowe informacje na temat możliwych dostaw zachodniego uzbrojenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Są wśród nich wiadomości zarówno o już podjętych decyzjach, jak i o propozycjach.
8 kwietnia pojawiła się informacja o planowanym przekazaniu, a w tym przypadku sprzedaży, przez Republikę Słowacką kolejnych typów uzbrojenia. Obok jednostki ogniowej systemu przeciwlotniczego S-300PMU. Słowacja miałaby dostarczyć Siłom Zbrojnym Ukrainy również 18 armatohaubic samobieżnych ZUZANA kalibru 155 mm, które mają zostać wycofane z jednostek artylerii Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej w miarę przekazywania przez przemysł nowych armatohaubic ZUZANA 2. Taka liczba ma pozwolić pozwoli na sformowanie dwóch ośmiodziałowych baterii i dwudziałowego plutonu szkolnego. Przeszkolenie nie powinno stanowić problemu, bowiem SZU wykorzystują już bliskie konstrukcyjnie 152 mm działa DANA M2. Szczegóły kontraktu miały zostać ustalone podczas wizyty premiera Słowacji Eduarda Hegera w Kijowie 8 i 9 kwietnia.
9 kwietnia premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Boris Johnson podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie zapowiedział, że jego państwo wyśle na Ukrainę m.in. 120 „pojazdów opancerzonych” i „rakiety przeciwokrętowe”. Pojazdami opancerzonymi miałyby być pojazdy klasy MRAP Mastiff (lokalna wersja Cougara 6×6) i Ridgeback (lokalna odmiana Cougara 4×4), a także pojazdy rozpoznawcze Jackal w wersji opancerzonej. Wcześniej Johnson zapowiadał kontynuację dostaw już wysyłanego uzbrojenia przeciwlotniczego i przeciwpancernego. Nowością ma być dostawa przeciwokrętowych pocisków kierowanych. Oficjalnie nie podano jakiego typu, jednak media spekulują o Harpoonach. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne, ponieważ Royal Navy używa ich wyłącznie jako uzbrojenia okrętów, zaś Royal Air Force samolotów. Możliwe, że chodzi o pociski Sea Skua, do niedawna stanowiące uzbrojenie brytyjskich śmigłowców morskich i wycofane w 2017 r. Brytyjczycy opracowali bowiem system obrony wybrzeża je wykorzystujący na zlecenie Kuwejtu.
Tego samego dnia niemieckie media opublikowały informację na temat oferty, jaką firma Krauss-Maffei Wegmann miała złożyć niemieckiemu rządowi. Otóż miała ona zaoferować Bundeswehrze dostawę 100 armatohaubic samobieżnych (nie podano typu) o wartości 1,7 mld EUR wraz z pakietami szkolnym i logistycznym z terminem dostawy pierwszych egzemplarzy w ciągu 30 miesięcy. Oczywiście one nie stanowiłyby dla Ukrainy żadnego wsparcia, za to miałyby zastąpić działa PzH 2000, które w myśl tej koncepcji niemiecki rząd miałby przekazać Ukrainie w takiej samej liczbie (w linii jest ich obecnie 108). Na razie nie wiadomo, jak niemiecki resort obrony odniósł się do propozycji przemysłu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu