Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe informacje na temat pomocy zachodniej dla Ukrainy

Wielka Brytania przekaże Ukrainie 155 mm haubicoarmaty samobieżne AS-90 wraz z amunicją i usługami związanymi ze szkoleniem. Fot. MoD UK.

Na przestrzeni ostatnich dni opublikowane zostały nowe informacje na temat pomocy sprzętowej, jakiej mają Ukrainie udzielić państwa zachodnie, w szczególności należące do NATO lub Unii Europejskiej.

23 kwietnia we włoskich mediach pojawiła się informacja o tym, że jeszcze przed mającym się odbyć 26 kwietnia w bazie Ramstein spotkaniem przedstawicieli państw NATO, rząd Republiki Włoskiej ma podjąć decyzję odnośnie tego, jaką ciężką broń przekaże Siłom Zbrojnym Ukrainy. Na razie lista pozostaje niejawna, ale media włoskie, powołując się na źródła zbliżone do kręgów rządowych, wskazują, że jednym z najważniejszych darów będą 155 mm działa samobieżne. Czy będą to haubicoarmaty M109L czy PzH 2000, tego nie wiadomo. Raczej jednak Rzym przekaże działa starszego typu. Wśród komentatorów pojawiła się liczba 20 haubicoarmat, lecz to póki co spekulacje. Rozważane ma być też przekazanie: transporterów opancerzonych rodziny M113, samobieżnych dział przeciwlotniczych SIDAM 25 (także na zmodyfikowanym podwoziu M113) i pojazdów patrolowych Iveco LMV.

Niemcy przekażą SZU pojazdy logistyczne, w tym setkę zestawów do transportu czołgów i innej ciężkiej techniki. Fot. Bundeswehr/Marco Dorow.

Następnego dnia pojawiła się informacja o ostateczne decyzji o przekazaniu przez Wielką Brytanię zapowiadanych od dawna 20 haubicoarmat samobieżnych AS-90. Według brytyjskich mediów miałyby one trafić najpierw do Polski, gdzie ukraińscy artylerzyści przeszliby niezbędne szkolenie. Poza samymi działami Ukraińcy mieliby otrzymać 45 000 kompletów 155 mm odłamkowo-burzącej amunicji artyleryjskiej. Tym samym Ukraina może wkrótce dysponować nawet ok. 200 systemami artyleryjskimi kal. 155 mm, zarówno ciągnionymi, jak i samobieżnymi. Ponadto Ukraina miała otrzymać również systemy artyleryjskie (rakietowe i lufowe) we „wschodnich” kalibrach.

Również 24 kwietnia w mediach opublikowano informację o przekazaniu przez Republikę Federalną Niemiec 100 zestawów do transportu czołgów SaZgM 70t/SLT 2 Mammut. Każdy składa się z ciężkiego ciągnika siodłowego RMMV HX81 SaZgM Elefant 2 w układzie 8×8 i przyczepy niskopodwoziowej o ładowności 70 ton. Całkowita masa zestawu z ładunkiem może sięgnąć 130 ton. Oprócz tego Berlin ma przekazać Siłom Zbrojnym Ukrainy pewną liczbę samochodów patrolowych i ciężarowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Nowe informacje na temat pomocy zachodniej dla Ukrainy”

  1. Po wojnie Ukraina będzie dysponować bronią z połowy świata. Logistyczny koszmar. Z drugiej strony teraz każda lufa potrzebna.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc