Zaloguj

48 zestawów do transportu czołgów trafi do Bundeswehry

Bundeswehra otrzyma 48 kolejnych zestawów SaZgM 70t mil do transportu ciężkich pojazdów wojskowych. Fot. Rheinmetall.

21 grudnia Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Sił Zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) podpisał z koncernem Rheinmetall AG kontrakt na dostawę kolejnych 48 zestawów do transportu ciężkich pojazdów wojskowych (czołgi, działa samobieżne itd.).


Połowa przewidywanych dostaw zostanie zrealizowana w 2021 r., zaś pozostałe 24 zestawy zostaną dostarczone w 2022 r. Łączna wartość zamówienia wynosi 41 mln EUR.

Każdy z zestawów SaZgM 70t mil składa się z ciężkiego ciągnika siodłowego RMMV HX81 SaZgM Elefant 2 w układzie 8×8 i przyczepy niskopodwoziowej o ładowności 70 ton. Całkowita masa zestawu z ładunkiem może sięgnąć 130 ton. Ciągnik RMMV HX81 SaZgM Elefant 2 to ciągnik siodłowy z napędem na wszystkie osie, z silnikiem wysokoprężnym o mocy 500 kW/680 KM. Pozwala on rozpędzić zestaw do nawet 89 km/h i pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 60%. Bazowo kabina pojazdu jest nieopancerzona. Jest to ten sam model kabiny, który użyto w ciężarówkach UTF, opartych na konstrukcji ciężarówek rodziny RMMV HX2. Na życzenie klienta można ją zastąpić kabiną opancerzoną. Dodatkowe wyposażenie stanowią dwie wyciągarki firmy Rotzler, każda o sile uciągu 20 ton.


Obecna umowa to kolejny kontrakt zawarty w ramach umowy ramowej z 2018 r., zgodnie z którą Rheinmietall ma dostarczyć łącznie 137 zestawów SaZgM 70t mil o wartości 122 mln EUR brutto. Dotychczas (lata 2019-2020) dostarczono 32. Modernizacja parku logistycznego Bundeswehry i zwiększanie jego liczebności są związane z przewodnią rolą Niemiec, jaką państwo to będzie odgrywać w Siłach Bardzo Szybkiego Reagowania NATO (VJTF) w 2023 r.

reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “48 zestawów do transportu czołgów trafi do Bundeswehry”

  1. Pozwala on rozpędzić zestaw do nawet 89 km/h i pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 60%. Really? i to z tą prędkością?

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc