Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa broń dla brazylijskich samolotów bojowych F-39 Gripen

Wizja pocisku manewrującego MICLA-BR. Fot. Siły Powietrzne Brazylii

23 listopada Ministerstwo Obrony Brazylii poinformowało, że Siły Powietrzne tego kraju oraz firma AVIBRAS Indústria Aeroespacial podpisali memorandum o współpracy w sprawie zaprojektowania i wdrożenia do eksploatacji pocisku manewrującego przeznaczonego dla wielozadaniowych samolotów bojowych F-39E/F Gripen, które mają stanowić uderzeniowy trzon lotnictwa wojskowego tego kraju.Pierwsze prace studialne nad pociskiem, określonym jako MICLA-BR, rozpoczęto w 2004 roku. W 2019 roku ujawniono pierwsze zdjęcia egzemplarza demonstracyjnego i opublikowano wstępne informacje dotyczące potencjalnej charakterystyki technicznej – ma on mieć zasięg około 300 km, kierowany przez układ nawigacji bezwładnościowej. Udział wojska obejmuje pomoc w zakresie konsultacji i wymiany doświadczeń. Według koncepcji MICLA-BR ma stanowić początkiem opracowania całej rodziny pocisków manewrujących przeznaczonych dla wszystkich rodzajów brazylijskich sił zbrojnych. Dodatkowo rozwiązania mogą zostać zaoferowane na eksport.


Powyższy czynnik jest ważny, gdyż lokalne zapotrzebowanie może nie być ekonomicznie zasadne – na obszarze Ameryki Południowej Brazylia jest dominatorem i nie potrzebuje dużej liczby tak zaawansowanego uzbrojenia. Dodatkowo siły zbrojne tego kraju nie są aktywne poza granicami kontynentu i nie uczestniczą w działaniach bojowych bądź misjach stabilizacyjnych wymagających użycia uzbrojenia.


Program budowy pocisku manewrującego jest jednym z kilku projektów strategicznych dotyczących rozwoju przemysłowego i technicznego Brazylii. Obejmuje on m.in. budowę samolotów transportowych Embraer C-390 Millenium, które już odniosły pierwsze sukcesy eksportowe w Portugalii oraz na Węgrzech. Jednocześnie sukces MICLA-BR otworzy drogę do wzrostu potencjału wielozadaniowych samolotów bojowych rodziny JAS-39E/F Gripen (znane w Brazylii jako F-39E/F), które dotychczas zostały sprzedane tylko w Szwecji oraz Brazylii. Dodatkowo są oferowane Finlandii oraz Szwajcarii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc