Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Norwegia czternastym użytkownikiem systemu Carl-Gustaf M4

Norwegia podpisała umowę ramową w sprawie zakupów systemu Carl-Gustaf M4. Fot. Saab

11 stycznia koncern Saab poinformował, że Ministerstwo Obrony Norwegii podpisało z producentem umowę ramową na zakupy i dostawy systemu Carl-Gustaf M4. Tym samym to państwo stało się czternastym użytkownikiem wersji M4.


Zawarta umowa umożliwia składanie zamówień przez okres siedmiu lat. W styczniu władze norweskie zamówiły partię wstępną, której szczegóły nie zostały upublicznione. Norwegia jest jednym z wieloletnich użytkowników systemu Carl-Gustaf. Pierwsze z nich (w wersji M2) zostały zamówione w latach 70. XX wieku. Obecnie w linii znajdują się odmiany M2 oraz M3. Najprawdopodobniej nowe zakupy pozwolą na zastąpienie obecnie używanego sprzętu.

Program Carl-Gustaf M4 został uruchomiony przez koncern Saab w 2014 roku. Dotychczas został zakupiony przez siły zbrojne czternastu państw świat, wśród nich: Norwegię, Węgry, Szwecję, Słowację, Australię, Stany Zjednoczone oraz Słowenię. Pozostali klienci pozostają nieujawnieni. W wielu wypadkach jest to kontynuacja wieloletniej współpracy zapoczątkowanej zakupami i eksploatacją wcześniejszych odmian - łącznie system Carl-Gustaf (w wersjach M2 i M3) został zakupiony przez 40 państw świata.


M4 charakteryzuje się obniżoną masą własną (poniżej 7 kg), a także zwiększoną żywotnością oraz celnością. Dodatkowo Saab wraz z partnerami prowadzi prace nad rozszerzeniem wachlarza amunicji – wśród nowości mowa o pocisku kierowanym.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc