Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

NLAW dla British Army

British Army zamówiła 500 systemów przeciwpancernych NLAW. W przyszłym roku zamówić ma ich kilkakrotnie więcej. Fot. MoD/Crown Copyright.

4 listopada sekretarz obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Ben Wallace poinformował, że British Army kupi w firmie Thales UK systemy przeciwpancerne NLAW.

Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podpisało z Thales UK umowę na dostawę 500 systemów NLAW z dostawą w przyszłym roku. Z kolei na przyszły rok zapowiadana jest znacznie większa umowa, która będzie dotyczyła dostawy kilku tysięcy NLAW. Miałyby one trafić nie tylko do Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa, lecz również do innych użytkowników. Najprawdopodobniej Wallace miał na myśli Ukrainę (i ewentualnie wsparcie dla sojuszników z NATO), która już otrzymała od Wielkiej Brytanii znaczne ilości systemów NLAW. Samo zamówienie zresztą jest bezpośrednio związane z dostawami dla Ukrainy ‒ służyć ma bowiem uzupełnieniu zapasów magazynowych, poważnie uszczuplonych wskutek przekazywania pomocy wojskowej napadniętemu przez Rosję państwu.

NLAW (znany także jako MBT LAW) to broń pośrednia między przeciwpancernym pociskiem kierowanym a ciężkim granatnikiem ppanc., o masie 12,5 kg (wraz z pociskiem) i średnicy głowicy 110 mm. Zasięg skuteczny to 800 m, a czas lotu na maksymalną odległość wynosi ok. 5 sekund. Dzięki trybowi top-attack broń może razić najsłabiej opancerzone obszary pojazdu opancerzonego, czyli strop.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc