Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niemcy modernizują fregaty kolejnego typu

Wizja artystyczna zmodernizowanej fregaty typu F124. Fot. BAAINBw

23 sierpnia BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, pol. Federalny Urząd ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych) ogłosił zawarcie umowy ze spółką Hensoldt Sensors GmbH na modernizację systemów radiolokacyjnych niemieckich fregat typu Sachsen (F124). To kolejny taki zabieg po niedawnej umowie na odmłodzenie jednostek typu Brandenburg (F123).
Kontrakt dotyczy produkcji, dostawy i integracji na trzech fregatach typu F124 systemów radiolokacyjnych dalekiego zasięgu do dozoru powietrznego i morskiego typu TRS-4D/LR ROT, które mają zastąpić używane wcześniej stacje Thales Nederland SMART-L. Konwersja okrętów rozpocznie się w 2024 roku i powinna zakończyć się do 2028 roku. Pierwszy z radarów zostanie zintegrowany z okrętem do 2025 roku. Hensoldt dostarczy też czwarty radar, która ma być zainstalowany w ośrodku testowym i szkoleniowym w Szkole Technicznej Marynarki w Parow koło Stralsundu (Marinetechnikschule Parow). Pozwoli to nie tylko na szkolenie przyszłych kadr, ale też wstępną integrację systemu przed jego montażem na fregacie.

Wartość umowy wyniosła ok. 220 mln EUR i oprócz wspomnianych zadań obejmuje ona niezbędne usługi szkoleniowe oraz przygotowanie dostaw sprzętu.

System radiolokacyjny TRS-4D/LR ROT w stosunku do poprzednika oferuje lepsze rozpoznanie i śledzenie celów, ma również zdolność wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych. Antena radaru klasy AESA (Active Electronically Scanning Array, aktywna z elektronicznym skanowaniem), z nadawczo-odbiorczymi modułami półprzewodnikowymi wytwarzanymi w technologii azotku galu (GaN), umożliwia dokładną lokalizację szczególnie małych i zwrotnych obiektów w odległości ponad 400 km w przypadku celów powietrznych i do 2000 km w przypadku obiektów na orbicie okołoziemskiej. Stacja ma jedną antenę obrotową (skanowanie w azymucie mechaniczne, w elewacji elektroniczne).

Trzy fregaty Klasse 124 (Sachsen F219, Hamburg F220 i Hessen F221) weszły do służby w latach 2004-2005. Zostały zaprojektowane jako jednostki wielofunkcyjne z systemem walki zoptymalizowanym pod kątem strefowej obrony powietrznej. Pozostają jedynymi okrętami w Marynarce Wojennej Republiki Federalnej Niemiec, które są do tego zdolne. Obecna modernizacja ma utrzymać tę zdolność na poziomie adekwatnym do obecnych i przyszłych zagrożeń.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 comments on “Niemcy modernizują fregaty kolejnego typu”

  1. "TRS-4D / LR ROT", hmm... https://esut.de/2021/08/ "...Hensoldt kooperiert bei dem Vorhaben mit dem Radarhersteller ELTA, einer Tochter des israelischen Unternehmens IAI." (Hensoldt współpracuje przy projekcie z producentem radarów ELTA, spółką zależną izraelskiej firmy IAI.) (https://www.calcalist.co.il/local_news/article/bkshntfzt)tłumaczenie: "Dział Elta IAI zbuduje radary, a Handsult dostarczy niektóre z ich komponentów i będzie odpowiedzialny za ich konserwację". Jest modyfikacją izraelskiego radaru ELM 2090s SPECTRA. Niemcy się "wstydzą"… (smiley) Z poważaniem!

  2. Dokładnie TAK !!!! Niemiecka firma zbrojeniowa Hensoldt zajmie się instalacją tych radarów, natomiast same te radary AESA będą konstrukcji, oraz produkcji izraelskiego koncernu zbrojeniowego IAI ELTA.... ;-)))

  3. @ MarekL Jak podawały niemieckie media od czasów Schodera na wszystkich niemieckich okrętach instalowany jest rosyjski NaviSailor4100 który ma być podatny na cybersabotaż Niektóre ruskie trole za słoninę i przydział świeżych onuc próbują przekonywać że takie rzeczy nie mają miejca

  4. Oczywiście, KIEDYŚ były.... Ale od czasów Schrödera to minęło już BARDZO wiele lat, te rosyjskie systemy to od tego czasu zostały już dawno temu wymienione na nowsze i lepsze systemy nawigacyjne niepodatne na cybersabotaż ---- i to całkowicie niezależnie od przydziału dla kogokolwiek słoniny oraz świeżych i miłe pachnących onuc....... ;-)))

  5. PS. Era Kanclerza Schrödera to była w czasach odległych o między 23 lata, a 16 lat.... Ja myślałem, iż ty to piszesz o czasach po prostu znacznie nowszych.......

  6. .... PS-2. No a tak swoją drogą, no to Katowice, czyli: "Kattowitz", no to za tych sowieckich czasów to był Stalinogród ---- no i tam to WTEDY BARDZO solidne przydziały zarówno słoniny, jak i tych miło pachnących onuc SB oraz KGB dawały, tym tam wtedy służalczym lokalnym Ruskom....... ;-)))

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc