Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Naval Group oferuje Grecji korwety

Wizja artystyczna korwety Gowind HN, oferowanej Grecji przez Naval Group. Fot. Naval Group

Program budowy fregat dla Marynarki Wojennej Republiki Greckiej idzie pełną parą. Ale francuska państwowa grupa stoczniowa Naval Group nie zasypia gruszek w popiele. Złożyła ofertę Atenom na serię korwet, które mogą uzupełnić większe jednostki FDI HN.

Francuska oferta na korwety obejmuje cztery jednostki typu Gowind HN (Hellenic Navy), z których trzy mają być zbudowane lokalnie przez stocznię Hellenic Shipyards S.A. ze Skaramangi koło Aten. Towarzyszyć temu ma transfer technologii i ulokowanie 30% wartości kontraktu w przedsiębiorstwach greckich. Ponadto Francuzi proponują atrakcyjną formę finansowania opartą na długoterminowych płatnościach.

Budowa pierwszej korwety Gowind HN w stoczni Naval Group zapewni Grecji możliwość jej odebrania do eksploatacji w możliwie najkrótszym czasie - zaledwie trzy lata po uprawomocnieniu kontraktu. Kolejne jednostki maiłyby być budowane budowane przez Hellenic Shipyards, przy czym pierwsza korweta powstała w Grecji zostałaby dostarczona zaledwie rok po prototypie, a następnie w tempie co 12 miesięcy. Szkolenie partnerów greckich podczas produkcji pierwszego okrętu (On the Job Training) zapewni transfer technologii umożliwiający samodzielną budowę korwet w Grecji. Pozwoli to na długotrwałą autonomię greckiej marynarki wojennej oraz znaczne korzyści gospodarcze dla tamtejszego przemysłu stoczniowego i obronnego oraz dla łańcucha dostaw w Grecji.

Budowa trzech korwet w Hellenic Shipyards, dzięki transferowi technologii przez Naval Group, zapewni ponad 1200 miejsc pracy w stoczni partnerskiej, natomiast produkcja wyposażenia w Grecji da ponad 150 kolejnych. Ponieważ okręty będą w służbie przez ponad 40 lat, dalsze wsparcie zapewni również możliwość stworzenia do 500 miejsc pracy dla osób o wysokich kwalifikacjach.

Korwety Gowind HN miałyby być uzupełnieniem fregat FDI HN. Przemysł grecki już korzysta z kooperacji z Naval Group. Fot. Naval Group

W związku z programem fregat FDI HN ponad 55 greckich przedsiębiorstw zostało zakwalifikowanych lub jest w trakcie dołączania do łańcucha dostaw Naval Group. Wszystkie te firmy integrują łańcuchy dostaw francuskiego zespołu przemysłowego i mają możliwość uczestniczenia w przyszłych przetargach międzynarodowych, zwiększając w ten sposób swoje możliwości, jak również potencjalne korzyści ekonomiczne i widoczność na światowym rynku okrętów.

Jako pierwsza korwet Gowind używa Arabska Republika Egiptu. Umowa na cztery okręty też obejmowała transfer technologii, tym przypadku prototyp powstał w stoczni Naval Group w Lorient, kolejną trójkę zbudował zakład Alexandria Shipyard w Aleksandrii). Gowindy, ale już w mocno zmodyfikowanej, powiększonej odmianie (fregaty lekkie) buduje lokalnie malezyjska stocznia Boustead Heavy Industries Corporation. Są one oficjalnie klasyfikowane jako Littoral Combat Ships i stanowią efekt ślimaczącego się i pełnego problemów programu SGVP (Second Generation Patrol Vessel). W lipcu 2019 roku Rumunia wskazała Gowinda, jako zwycięzcę w przetargu na okręt dla Forțele Navale Române, ale do tej pory nie zawarto formalnie kontraktu. Kolejnym odbiorcą są Zjednoczone Emiraty Arabskie, które kupiły dwa Gowindy, będące obecnie w budowie w Lorient.

W przepadku jednostek Gowind HN znaczna część systemu walki będzie ta sama, co na większych i droższych fregatach FDI HN (między innymi: (sonary, systemy walki elektronicznej, systemy kierowania ogniem, artyleria, pociski przeciwokrętowe, torpedy, systemy obrony bezpośredniej).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc