Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mytiszczi strzelał Kalibrem do celu lądowego

Mytiszczi holowany Kanałem Białomorsko-Bałtyckim. Fot. Wodnyj Transport

23 sierpnia, należący do Floty Bałtyckiej Federacji Rosyjskiej, mały okręt rakietowy Mytiszczi (567) projektu 22800 Karakurt, wykonał zakończone wynikiem pozytywnym strzelanie rakietowe do celu brzegowego.

Obiekt ten znajdował się na terenie poligonu Cziża na półwyspie Kanin (oddzielający Morze Białe od Morza Barentsa) w nienieckim okręgu autonomicznym. Porażony został z wykorzystaniem pocisku 3M14T systemu Kalibr. Nie podano parametrów ruchu platformy w chwili startu, w tym odległości okrętu od celu ani jego prędkości.

Operacje tego typu realizowane na wodach Morza Białego to standardowa procedura dla wszystkich okrętów Floty Bałtyckiej uzbrojonych w nowoczesne systemy rakietowe. Rosjanie nie wykonują ich na Bałtyku, ze względu na bezpieczeństwo poligonów zlokalizowanych w rejonie Zatoki Gdańskiej. Przy czym owe bezpieczeństwo należy traktować dwojako: fizyczne, co jest związane z ich wielkością oraz bliskością torów wodnych, jak i wywiadowcze. W drugim przypadku chodzi o to, że rosyjskie poligony znajdują się pod niemal całoroczną obserwacją realizowaną przez okręty rozpoznawcze (i nie tylko) państw nadbałtyckich. Swoje jednostki w ten rejon wysyłają Niemcy (trzy typu 423/Oste), Szwecja (Orion, który niedługo zastąpiony zostanie nowo zbudowanym Artemisem) i Polska (dwa projektu 863). Poza tym stałymi bywalcami są okręty dostosowane do wykonywania zadań rozpoznawczych, jak np. łotewski Viesturs (M 05), któremu po oryginalnym przeznaczeniu, jakim były działania przeciwminowe, pozostał jedynie numer burtowy (otrzymał on bowiem podwyższony maszt, anteny systemów rozpoznania i zdemontowano wyposażenie przeciwminowe). Swoje okręty wysyłają w ten rejon także Finlandia, Litwa i Estonia.

Zanim Mytiszczi osiągnął rejon strzelania musiał przejść przez liczący 227 km Kanał Białomorsko–Bałtycki. Na czas realizowanego zadania miejscem bazowania okrętu był Siewierdowińsk. Ciekawostką może być fakt, że w tym okresie z okrętu usunięto numer burtowy oraz nazwę, co miało za pewne utrudnić identyfikację jednostki. Łącznie przejdzie on ponad 2000 Mm.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc