Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: GRUPA WB prezentuje rodzinę stanowisk uzbrojenia ZSU

GRUPA WB zaprezentowała rodzinę stanowisk uzbrojenia ZSU. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas MSPO 2021 GRUPA WB zaprezentowała rodzinę zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia ZSU. Poszczególne modele pokazano na wystawie zewnętrznej.


Podczas MSPO 2021 po raz pierwszy zaprezentowano kompletną rodzinę, obejmującą stanowiska ZSU-01, ZSU-02 i ZSU-03. Jest to rodzina zdalnie sterowanych stanowisk strzeleckich o modułowej konstrukcji, opracowanych przez wchodzący w skład Grupy Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. ZSU-01 to lżejsza, prostsza i tańsza oferta, skierowana do mniej zamożnych odbiorców. Z kolei ZSU-02 i ZSU-03 to cięższe i bardziej zaawansowane konstrukcje, skonstruowane z myślą o bardziej wymagającym i zamożniejszym kliencie. ZSU-01 może być uzbrojone w broń strzelecką kal. 7,62 mm-12,7 mm lub granatnik maszynowy kal. 40 mm, podobnie ZSU-02. ZSU-03 zaś może być uzbrojone nawet w 30 mm armatę napędową na amunicję 30x113 mm. Wszystkie stanowiska strzeleckie mogą być uzbrojone w jedną lub dwie sztuki uzbrojenia strzeleckiego (w wypadku ZSU-03 także armatę i karabin maszynowy), a opcjonalnie również w przeciwpancerne pociski kierowane. Więcej na temat rodziny ZSU w „Wojsku i Technice” 9/2021.

ZSU-03 została zaprezentowana na pojazdach JLTV (zdjęcie) i Combatmate. Fot. Bartłomiej Kucharski

Podczas MSPO 2021 poza samodzielną prezentacją ZSU-03 zaprezentowano na pojazdach. Na stoisku firmy Oshkosh Defense znalazło się miejsce dla dobrze znanego pojazdu opancerzonego JLTV uzbrojonego w ZSU-03. Z kolei na zewnętrznym stoisku GRUPY WB zaprezentowano pojazd Combatmate, będący wyrobem południowoafrykańskiej firmy Bruiser. Wóz powstał z myślą o rynkach zagranicznych. Ba potrzeby MSPO 2021 wóz wyposażono w liczne systemu GRUPY WB. Poza ZSU-03, znalazło się w nim miejsce dla łączności radiowej produkcji Grupy (system COMP@N, system FONET i radiostacja PERAD 6010), Zintegrowanego Systemu Zarządzania Walką TOPAZ oraz rurowej wyrzutni amunicji krążącej Warmate TL.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: GRUPA WB prezentuje rodzinę stanowisk uzbrojenia ZSU”

  1. Zdalnie sterowane moduły uzbrojenia zarówno produkcji ZM Tarnów jak i Grupy WB powinny być powszechnie stosowane w polskiej armii bo bezsprzecznie bezcenne życie i zdrowie załóg pozyskiwanego sprzętu powinno być chronione.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc