Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Brimstone zintegrowany z systemem TOPAZ

Fot. GRUPA WB

MBDA i GRUPA WB ujawniły na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach pełną integrację pocisku przeciwpancernego Brimstone z narodowym systemem zarządzania walką TOPAZ. Jest to jedna z propozycji w programie osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza dla Wojska Polskiego.


Wojsko Polskie poszukuje nowych rozwiązań w sferze samobieżnych środków przeciwpancernych – dywizjonowego modułu samobieżnych niszczycieli czołgów. Mają one zastąpić systemy obecnie używane w pułkach artylerii przeciwpancernej, które nie spełniają już współczesnego pola walki.

Niszczyciele czołgów uzbrojone w nowoczesne pociski przeciwpancerne, które mają trafić do Wojsk Rakietowych i Artylerii, podobnie jak inne wykorzystywane przez te wojska systemy bojowe (także wyrzutnie pocisków taktycznych) mają być zintegrowane w ramach narodowego systemu zarządzania walką TOPAZ.

Stąd współpraca GRUPY WB ze spółką MBDA, która oferuje polskim Siłom Zbrojnym przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone. W ramach podpisanych porozumień i zgód polscy inżynierowie uzyskali od producenta wszelkie niezbędne dane do przeprowadzenia pełnej integracji systemu TOPAZ z środkiem do zwalczania silnie opancerzonych pojazdów.

W ramach przeprowadzonych wyczerpujących testów (przeprowadzanych znanymi od lat GRUPIE WB metodami Hardware-in-the-Loop) sprawdzono zarówno rozwiązania wyrzutni pocisków, jak i samej integracji z systemem TOPAZ. Wszystkie próby zostały zakończone powodzeniem. Dzięki temu na MSPO 2021 można zobaczyć system gotowy do wdrożenia na wybranym pojeździe.

GRUPA WB ma wieloletnie, rozpoznawane na świecie kompetencje i doświadczenie w integracji pojazdowych systemów wojskowych. W błyskawicznym czasie potrafiła opracować wozy dowodzenia, które trafiły już do wielonarodowego dowództwa dywizyjnego NATO, a także nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej. Od dekad tworzy wraz z partnerami ze spółek Rosomak i Huta Stalowa Wola systemy bojowe, wprowadzone do wyposażenia Wojska Polskiego.

GRUPA WB poprzez cyfrową platformę komunikacji pojazdowej FONET integruje pokładowe radiostacje taktyczne i zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ z systemami kierowania ogniem, wszelkiego rodzaju sensorami, innymi systemami teleinformatycznymi i logistycznymi. Obejmuje to także uzbrojenie.

Dobrym przykładem jest Zdalnie Sterowany System Wieżowy kalibru 30 mm (ZSSW-30). Jest to jedyna na świecie bezzałogowa wieża, w której nastąpiła pełna integracja wykorzystywanych przez Wojsko Polskie przeciwpancernych pocisków kierowanych z systemem kierowania ogniem. Tylko w Polsce producent pocisków dopuścił do przekazywania bezpośrednio danych na terminale GRUPY WB. We wszystkich innych rozwiązaniach wymagany jest dodatkowy terminal dla samego uzbrojenia przeciwpancernego.

GRUPA WB współpracuje z różnymi producentami środków do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych. Także inne nowoczesne przeciwpancerne pociski kierowane mogą zostać zintegrowane z systemem zarządzania polem walki TOPAZ.

Źródło: GRUPA WB.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc