9 sierpnia na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację posła Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) w sprawie kwestii kontynuacji zakupów wozów dowodzenia budowanych na bazie kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.
Autorem odpowiedzi, standardowo, był wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. W swojej odpowiedzi wskazuje, że w latach 2021-2035 są planowane do pozyskania Wozy Dowodzenia (WD) na platformie kołowej Rosomak, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP, w liczbie wynikającej z Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych (PMT) i odpowiednio do możliwości finansowych na dany rok budżetowy. Planowane pozyskanie WD na platformie kołowej jest związane z koniecznością przetwarzania informacji niejawnych o różnych klauzulach, tj.: dla wozów dowodzenia w wersji koalicyjnej - NATO SECRET, a dla wozów dowodzenia w wersji narodowej - TAJNE. Jednakże należy ponownie podkreślić, iż podwoziem bazowym dla nowej wersji WD pozostanie KTO Rosomak, produkowany przez zakłady Rosomak S.A. Nowo pozyskiwany WD będzie współpracował z dotychczas pozyskiwanymi WD. Wozy Dowodzenia na platformie kołowej w wersji narodowej (na podwoziu KTO Rosomak) są planowane do pozyskania od 2023 r.
Paweł Bejda wystosował swoją interpelację w 10 czerwca bieżącego roku. Przypomnijmy, obecnie w Wojsku Polskim eksploatowanych jest dziewięć wozów dowodzenia Rosomak WD. Siedem sztuk, od października 2018 roku, jest używanych w elbląskim Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Dwa egzemplarze zamówiono w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2019 roku - zostały one dostarczone 18. Dywizji Zmechanizowanej w lipcu 2020 roku. Z kolei w grudniu 2020 roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę na dostawę kolejnych ośmiu egzemplarzy (dostawa do końca 2022 roku).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Kolejne Rosomaki WD jak i w innych specjalistycznych wersjach niezbędne niezwłocznie.
"są planowane do pozyskania od 2023 r."
Czyli od roku, w ktorym konczy sie nam licencja. Interesujace.
Do KMO Rak chyba już niedługo powinny trafiać Rosomaki AWR -już tylko umowa, brakuje też bardzo rozpoznawczych Rosomaków- ciągle nie gotowe.
Wojtek, masz nieaktualne informacje.
@ Rafal
A jakie sa aktualne informacje? Przedluzono stara umowe na AMV, czy moze mysli Pan o nowej warunkowej umowie licencyjnej na XP, ktorej to platformy wojsko podobno nie chce?