Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada na poselską interpelację dotyczącą okrętów podwodnych

Fot. Łukasz Pacholski

13 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację Hanny Gill-Piątek (obecnie posłanka niezrzeszona) w sprawie okrętów podwodnych oraz losów ich załóg.

Powyższa interpelacja została skierowana do resortu obrony w maju bieżącego roku. Obejmowała m.in. osiem pytań dotyczących losów remontowanego ORP Orzeł, programu Orka oraz ogólnych planów utrzymania floty podwodnej. Odpowiedzi na całość udzielił, zgodnie z procedurą, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej - Polska Marynarka Wojenna prowadzi współpracę z innymi krajami NATO w sprawie szkolenia załóg okrętów podwodnych i zamierza utrzymać okręty podwodne w swojej flocie. Jest to realizowane m.in. poprzez udział w cyklicznych spotkaniach sojuszniczej grupy roboczej do spraw ratowania ww. załóg w ramach NATO Standardization Office (NSO). W ostatnich latach oficerowie oraz podoficerowie z dywizjonu Okrętów Podwodnych przechodzili szkolenia w ośrodkach zagranicznych, połączone z realizowaniem zadań w morzu na okrętach podwodnych.

Okręt ORP Orzeł będzie realizował zadania zgodnie z przeznaczeniem po zakończeniu naprawy bieżącej, połączonej z wydokowaniem. Przewidywany termin zakończenia naprawy jest przewidywany na koniec bieżącego roku.

Jednocześnie informuję, że w 2023 r. zostanie uruchomione postępowanie na zakup okrętów podwodnych w ramach programu ORKA.

24 maja wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił, że w bieżącym roku zaplanowano uruchomienie postępowania dotyczącego zakupu dla Marynarki Wojennej okrętów podwodnych nowej generacji. Jak ujął to szef resortu obrony, jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego. Dodając, minister wskazał, że chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji.(…) Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy.

Tego typu deklaracje wskazują, że program Orka może dotyczyć zakupu jednostek wyposażonych w napęd niezależny od powietrza, a także mogących przenosić i wykorzystać pociski manewrujące.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc