Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mieczniki z systemem TACTICOS

Fot. Thales

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała umowę z firmą Thales na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS wraz z wybranymi sensorami, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat
w ramach programu Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.

Dzięki zawartej umowie, fregaty Miecznik wyposażone zostaną w zintegrowany system misji umożliwiający  realizację szerokiego zakresu zadań na morzu, w tym zabezpieczanie morskich linii komunikacyjnych i infrastruktury krytycznej.

Kluczowym elementem wyposażenia okrętu będzie system zarządzania walką TACTICOS, odpowiedzialny za wspomaganie dowodzenia i podejmowanie decyzji. W ramach zintegrowanego systemu misji dostarczone zostaną przez Thales radary Sea Master 410 Block 2 oraz NS58, a także system obserwacji i śledzenia w podczerwieni w zakresie 360° Artemis. Dodatkowo w ramach zadań zwalczania okrętów podwodnych, fregaty Miecznik wykorzystywać będą sonar podkilowy BlueHunter oraz sonaru holowany CAPTAS-2, zapewniające wielopoziomową świadomość operacyjną sytuacji podwodnej.

- Podpisana dziś umowa stanowi nie tylko ważny krok w realizacji programu Miecznik, ale zapewnia też solidną podstawę dla kolejnych wspólnych przedsięwzięć. Dzięki transferowi wiedzy i technologii, PGZ zintegruje wybrane podsystemy zintegrowanego systemu misji z systemem zarządzania walką TACTICOS - powiedział Cezary Cierzan, Dyrektor Departamentu Technologii Morskich w PGZ S.A.

- Jesteśmy dumni, że po 2 latach opracowywania rozwiązań na potrzeby fregat Miecznik zostaliśmy wybrani do realizacji tak dużego programu. Nie możemy się doczekać, aby wprowadzić inżynierię i technologię firmy Thales na pokład okrętu i przy współpracy z polskim przemysłem wesprzeć Marynarkę Wojenną RP w ochronie polskiej suwerenności - powiedział Dirk Jan de Bruijn Wiceprezes Above Water Systems, Thales.

Wejście pierwszej fregaty MIECZNIK do służby w Marynarce Wojennej RP planowane jest na 2029 rok.

Źródło: Polska Grupa Zbrojeniowa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc