Zaloguj

LPD 30 nazwany

10 października Sekretarz Marynarki poinformował, że okręt desantowy-dok LPD 30 otrzyma nazwę USS Harrisburg. Jest to pierwszy przedstawiciel typu San Antonio Flight II, który ma zastąpić w US Navy jednostki typu Whidbey Island.

Wstępna umowa na budowę okrętu zawarto pomiędzy Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Huntington Ingalls Industries w sierpniu 2018 roku. Jednostka będzie budowana w Pascagoula, która od końca XX wieku prowadzi program budowy typu San Antonio – dotychczas zbudowano tam pięć okrętów tego typu, a kolejne dwa znajdują się w różnych stadiach budowy. Obok okrętów desantowych typów Wasp i America, mają stanowić trzon ekspedycyjnych grup operacyjnych US Navy mających na pokładzie komponenty US Marine Corps.

Według planów wersja Flight II ma objąć trzynaście jednostek, które zostaną zmodyfikowane w stosunku do pierwowzorów pod względem ograniczenia kosztów budowy. Wszystkie zostaną zbudowane w Pascagoula. M.in. zdecydowano się na zastosowanie palowego masztu głównego oraz nowych stacji radiolokacyjnych EASR.

Będzie to drugi okręt noszący nazwę Harrisburg – pierwszym był statek pasażerski, który w okresie maj 1918 – wrzesień 1919 został przejęty przez US Navy i służył do transportu żołnierzy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Europą.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc