Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wycofało pierwszy Piaggio P.180 Avanti

Fot. Łukasz Pacholski

23 maja Lotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że na lotnisku Warszawa-Babice odbyła się uroczystość formalnego wycofania z operacji turbośmigłowego samolotu dyspozycyjnego Piaggio P.180 Avanti należącego do powyższego użytkownika.

Egzemplarz noszący rejestrację SP-MXH był pierwszym, który trafił do LPR (w maju 2004 roku) . W czasie swojej służby zrealizował nalot 6353 godzin. W tym czasie wykonał ponad 5000 misji podczas których przeleciał ponad 3 mln km. Na pokładzie przetransportowano 4000 pacjentów. Jak wskazuje komunikat LPR, po przebazowaniu na Babice samolot zostanie zakonserowany w oczekiwaniu na swój dalszy lot – pomimo wieku może stanowić atrakcyjną ofertę dla operatorów komercyjnych.

Ogółem LRP zakupił dwa samoloty Piaggio P.180 Avanti. Poza SP-MXH drugim jest SP-MXI, który został dostarczony w 2007 roku. W 2021 roku zapoczątkowano dostawy i eksploatację odrzutowych samolotów Learjet 75 Liberty.

Samoloty LRP są wykorzystywane do transportu sanitarnego zarówno na obszarze kraju oraz poza jego granice (na specjalistyczne leczenie bądź transport polskich obywateli do kraju ze względu na wypadki bądź nagłe zachorowania, do których doszło poza granicami kraju).

Poza niewielką liczbą samolotów, LPR dysponuje także flotą 27 śmigłowców Airbus H135, które pełnią zadania transportu medycznego na obszarze kraju. Od kilku lat wskazywana jest potrzeba zakupu kolejnych wiropłatów, jednak projekt nie uzyskał przychylności w strukturach Ministerstwa Zdrowia.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc